Národní památkový ústav vyhlásil vítěze 8. ročníku soutěže Patrimonium pro Futuro 2021. První místo v kategorii Památková konverze získala nově otevřená francouzská vinotéka Obchod vínem Dušní za konverzi provozovny bývalého železářství Koula a syn.
Zařízení původního železářského krámu v pražské Dušní ulici, se skladovým zázemím a kanceláří, pochází z roku 1937 a představuje unikátní příklad dobře zachovaného původního interiéru, jenž sloužil svému účelu až do počátku 21. století téměř beze změn. Jeho citlivá obnova tak přispěla k zachování příkladu z nepočetného fondu památkově chráněných vnitřních zařízení dokládajících úroveň dobového řemesla a zároveň sloužících svému účelu až do nedávné doby.
Tým odborníků stál před nelehkým úkolem zachovat původní zařízení železářské prodejny, a přitom prostor vhodně přizpůsobit novému účelu vinotéky a banky vín s možností pořádat omezené společenské akce. Interiér se nacházel v poměrně dobrém stavu, avšak nesl stopy více než šesti desetiletí užívání a podepsala se na něm také následná desetiletá odstávka bez provozu a údržby, která trvala do roku 2019. Některé již nevyhovující prvky, jako např. točité litinové schodiště, byly vhodně přemístěny formou „architektonické expozice“ a v místě nahrazeny prvky novými. Rovněž bylo zachováno a prezentováno torzo původního nákladního výtahu a důmyslně vyřešeno vysoušení prostor. Všechny mobiliární prvky prošly pečlivým restaurováním, přičemž jim byla ponechána patina desítiletého provozu. Interiér následně vhodně doplnily střídmé architektonické prvky odpovídající soudobým požadavkům.
A tak si dnes můžete dát skleničku vína v nové francouzské vinotéce, zasnít se, jaká asi byla Praha v roce 1937 a obdivovat přitom původní soustavy dřevěných regálů plných vín, které původně sloužily na ukládání železářského zboží. Podél nich jsou na kolejnicích stále připevněny původní pojízdné žebříky, ze kterých vám someliéři rádi podají láhev vybraného vína. Rekonstrukce prostor proběhla pod taktovkou Ing. Arch Aleš Kubalíka a Pavla Vrzáka. A hlavně díky pečlivé restaurátorské práci truhláře a restaurátora Tomáše Krejčiříka a kovářského restaurátora Václava Holáska.
A co mají společného kováři a vinaři? „Možná dlouhověkost. Když je kvalitní kovářské dílo, můžete s ním pracovat dlouhou dobu a když udělá někdo kvalitní víno, může se s ním někdo těšit i za 100 let a přemýšlet o tom, co dělali lidé před 100 lety. A to je to, co propojuje historii a mám radost, že máme takový prostor pro naše vína“ říká Diana Sixtová, jednatelka společnosti Merlot d’Or.
Společnost Merlot d´Or působí na českém trhu od roku 1995 a soustředí se pouze na dovoz francouzských vín. Patří ke třem nejstarším a nejrenomovanějším vinařským společnostem na českém trhu. Většinovým vlastníkem této rodinné společnosti je od počátku pan Zlatko Míčka. Zlatko Míčka je zároveň viceprezidentem Asociace someliérů ČR a za svou činnost získal ocenění od francouzské vlády, která mu v roce 2017 udělila Řád za zásluhy o zemědělství. Od roku 2017 je spoluvlastníkem také obchodní ředitelka společnosti paní Diana Sixtová. Vinotéky jsou v Praze, Dušní 1 a v 5 franšízových vinoték najdete také v Karlových Varech, Brně, Břeclavi a v Bratislavě na Slovensku.
Cena Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro zhodnocuje a vyzdvihuje, co se v oblasti památkové péče podařilo, a oceňuje ty, kteří se o úspěšné dílo přičinili.
Více se dozvíte na merlot.cz.