Aktuální kolekce semestrálních prací studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové je inspirovaná designem legendárního prstenu Swarovski “Nirvana” a významem tohoto slova. Každý z modelů vznikl pod supervizí Liběny Rochové a je velmi specifický, protože někteří z mladých návrhářů se odrazili od jednoduchého tvaru prstenu, jiní pracovali s 93 vybroušenými fasetami šperku a další se soustředili na barvu, třpyt či užité výrobní technologie. swarovski.com, vsup.cz


Magdalena Urgelová: Šaty symbolizující kruh prstenu Nirvana. Vychází z jeho nekonečného tvaru. Šaty jsou vytvořeny z jednoho kusu látky beze švu. Barevnost autorka zvolila jemnou. Nechala se při výrobě šatů inspirovat povídkou Starožitné zrcadlo, která vypráví příběh dávné lásky. Tato láska je nekonečná, stejně jako tvar prstenu.

Barbora Procházková: Vychází z budhistického příběhu o cestě ke spasení. Když Budha dosáhl osvícení, jevili se mu lidé jako stvoly, květy  a poupata Lotosu. Rozhodl se, že každého dovede k rozkvětu. Autorka se rozhodla vytvořit šaty, z nichž první představují poupě Lotosu. Šaty jsou z fialového šifónu. Druhé představují rozkvétající květ lotosu a jsou rovněž z růžového a béžového šifónu.

Pavlína Miklasová: Prsten je kruh, který nás objímá. Je to organismus, který nikde nazačíná a ani nekončí. Prsten Nirvana je tvořený z mnoha precizně vybroušených křišťálových ploch, které se opakují kolem dokola. Přestože se jedná o plochy stejného tvaru, je překvapivé, jak jiná se nám při pohledu na prsten každá zdá. Tato rozdílnost záleží na úhlu našeho pohledu, na světle, které prsten odráží a na našem momentálním vnímání. Autorka pracovala s barevnými pruhy stejné velikosti, které přizpůsobila střihu šatů. Oděv tvoří dvoje šaty položené na sebe, každé z jiného materiálu. Mají identický střih a barevnost, ale kombinace pruhů je obrácená. Autorka hledá rozdílnost ve stejnosti.

Karolína Karpíšková: Nirvanu si autorka představuje jako nádech a výdech. To je její životní mantra. Dech si člověk může poslat do každé části těla. Autorka zvolila kónický tvar šatů, aby bylo jasné, kam směřuje naše mysl a dech. Švy šatů volně plynou. V místě dechu vytáhla nitě, tím narušila vazbu a vytvořila cestu pro dech. Nádechem život začíná a výdechem končí.

Ondřej Kinský: Návrhář se nechal inspirovat tím, jak prsten Nirvana odráží a pohlcuje světlo. Vytvořil šaty technikou, která se využívá při výrobě fotografií. Šaty natřel fotografickou barvou a negativ nepřevedl na pozitiv, ale nechal jej tak. Materiál na šaty zvolil papír, který mu dobře odrážel a pohlcoval světlo.

Lenka Vacková: Autorka vytvořila dva modely inspirované tepelnými změnami na těle. Hlavní myšlenkou je vyjádřit stav a pocity člověka (stres, radost, nervozita) skrz tepelné změny na těle a tyto změny zobrazit na oděv. Předávání prstenu má autorka spojené se silnými emocemi. Oděv funguje jako jakýsi obraz vnitřního rozpoložení člověka. Na zobrazení tohoto jevu byly použity termochromatické pigmenty, které při přesáhnutí 30 až 33 stupňů blednou. Barevnost byla pocitově zvolena červená a modrá, které dobře zachycují tepelné efekty. Střihy šatů jsou velice jednoduché, aby efekt ještě více podtrhly.

Antonín Šimon: Prsten Nirvana dovedl autora k silnému vjemu, že když z prstenu vyrosteme, zůstane nám po něm lehký otlak, který na nepatrnou chvíli vytvoří na našem těle stopu. K přenesení této stopy autor použil tapeování těla, jeho funkci a základní princip. Nejde o dekoraci, pojí celek. Skrze Tape se dostal k vizi oděvu uniformního charakteru, který na první pohled působí celistvě, ale při bližším pohledu se v jedné části rozevírá a odchází od těla.

Fernando Echeveria: Šaty jsou ze světlého tylu. Jednoduchého střihu, který je doplněn uzlíčkovými švy. Jsou čiré a čisté jako prsten Nirvana.  Autor celé šaty vyrobil ručně, protože poctivá ruční práce  je symbolem značky Swarovski.

Eliška Kuchtová: Autorka vytvořila obuv s názvem „Poklad“. Prsteny Nirvana   a značka Swarovski obecně připomínají autorce pohádku a poklady. Každý poklad je ukrytý v krabičce, kterou autorka měla jako malá. Proto vytvořila boty, které jsou složené z několika částí spojených dohromady a ukrytých v jedné schránce – krabičce na poklady. Schránku autorka vytvořila z ušně.

Sofyea Samareva: Autorka vytvořila šaty, které odráží světlo za pomoci křišťálového prstenu Nirvana. Při osvícení šatů baterkou přes tento křišťál šaty odráží světlo, a tím se dají na šatech vytvářet různé světelné obrazce.

Sdílejte na
Related posts