Sedmnáct let výzkumu mezi vrcholovými atlety dovedlo adidas k technologicky nejvyspělejší běžecké botě. 4DFWD dokáže tlumit nárazy a vykopnout vás vpřed.

Téměř dvě dekády výzkumu profesionálních atletů a přes pět milionů pokusů při prototypování mřížky dovedlo sportovního giganta k cíli ve zdolávání brzdných sil zpomalujících běh. Ve spolupráci se společností Carbon vyvinul adidas 3D tištěnou mezipodešev využívající technologii 4D mřížky. Mezipodešev 4DFWD omezuje působení brzdných sil tím, že je převádí na pohyb kupředu. Při každém kroku se mezipodešev stlačí směrem dopředu, čímž přináší plynulý přechod z paty na špičku a jedinečný pocit z běhu.

„Mezipodešev se přizpůsobuje podle konkrétních pohybových vzorů a sportovcům tak nabízí maximální výkonnost při každém kroku. „Jde o design, který vás při běhu posune vpřed. Proto bude skvělou volbou pro dlouhé tratě, kdy máte ambici běžet daleko, dlouho a zároveň chcete mít stále dostatečný komfort,“ představuje novinku hlavní trenér adidas Runners Prague a maratonec Jan Pernica, který byl mimo jiné běžeckým trenérem na hrách v Tokiu.

Mřížková struktura 4DFWD

Nová mřížková struktura 4DFWD mezipodešve je z 39 % vyrobena z biologického materiálu. Byla speciálně upravena tak, aby se při dopadu na zem stlačila dopředu. „Výsledkem je, že se maximální brzdná síla sníží o 15 %, protože mezipodešev přesměruje tyto nárazové síly při dopadu do pohybu vpřed. Při každém kroku vás tak bota jakýmsi způsobem vykopne dopředu, čímž se zvětší i váš běžecký krok a zvýší ekonomičnost běhu,“ doplňuje Pernica. Ve srovnání s předchozí generací mezipodešve 4D generuje model adidas 4DFWD při vertikálním zatížení v podmínkách mechanického testování třikrát větší pohyb dopředu.Vedle adidas 4DFWD,jde do prodeje také varianta adidas 4DFWD PULSE. Ta kombinuje technologie 4D a EVA, čímž zajišťuje co nejjemnější dopad při každém kroku. „Varianta PULSE přesně kopíruje terén a je skvělou volbou pro pohodlný běh. A to právě díky použité mezipodešvi EVA a šikmé patě, která zlepšuje absorpci nárazu. Tento design zaručuje při dopadu hladký přechod z paty dopředu,“ představuje novinku trenérka adidas Runners Prague Dana Pernicová.

Svršek boty tvoří recyklovaný polyester Primegreen získaný z mořského odpadu ve spolupráci se společností Parley.

Při každém došlapu působí na chodidlo brzdná síla. Mezipodešev 4DFWD omezuje její působení tím, že ji převádí na pohyb kupředu.

4DFWD se při každém kroku stlačuje směrem dopředu a přináší s sebou plynulý přechod z paty na špičku a jedinečný pocit z běhu.

Podrážka je upravena tak, aby co nejméně klouzala, čím se snižuje pravděpodobnost zranění.

Modely adidas 4DFWD a adidas 4DFWD PULSE jsou v prodeji od 12. 8. 2021 na adidas.cz.

Sdílejte na
Related posts