… bez souhlasu značek Hermès nebo Birkenstock.
Newyorský dadaistický kolektiv autorů s názvem MSCHF se nebojí. Naplnit podrážky tenisek Nike svěcenou vodou, rozstříhat malbu slavného britského umělce Damiena Hirsta ani rozpárat ikonickou kabelku Birkin z dílny luxusního francouzského domu Hermès. Experimentální značka na svém webu mschf.xyz každé sudé pondělí v měsíci představuje nový projekt, který balancuje na hranici nejvyššího umění, drzosti a čirého bláznovství.
Tentokrát jde o troufalé spojení německého výrobce zdravotní obuvi Birkenstock a kůže z dílen tradičního domu Hermès. Značka MSCHF zakoupila čtyři kabelky Birkin, ty následně dekonstruovala a za pomocí originálních podrážek Birkenstock a zlatých spon sestrojila tu nejdražší letní obuv na světě. Nutno ovšem podotknout, že ani jedna z výše zmíněných značek na projektu neparticipovala ani jej neodsouhlasila. Otázka, zda je to celé legální, však nepřipadá v úvahu. Zúčastnění se totiž těší takové pozornosti, na niž by se v postpandemickém marketingovém rozpočtu našly peníze jen stěží.
„Ničení drahých kousků a proces jejich upcyklace nás prostě fascinuje,“ říká 23letý strategický ředitel skupiny MSCHF, Daniel Greenberg.
Takzvané Birkinstocky vznikají na zakázku a budoucí majitele přijdou na 34 až 76 tisíc amerických dolarů (zhruba 700 000 – 1 600 000 Kč), v závislosti na velikosti nohy. Jejich prodej bude ukončen ve chvíli, kdy dojde materiál, rozumějte ony čtyři kabelky z nejjemnější telecí kůže. Celkem se podle odhadů vyrobí maximálně osm až deset kusů, přičemž většina je k dnešnímu dni už beznadějně vyprodána.
Kabelky pojmenované po Jane Birkin byly v historii hned několikrát označeny za lepší investiční příležitost než drahé kovy. I proto se dá očekávat, že nemorálně luxusní sandály skončí spíš ve vitrínách sběratelů umění než na chodnících rozpálených měst. Pokud se v nich někdo odváží vyjít ven, pak to s největší pravděpodobností bude americká celebrita Kylie Jenner, která dostala jeden pár darem.
Více informací najdete birkinstock.shoes.