Přinášíme vám pozvání do stylového sesterstva růží i vysvětlení, proč se excentrická designérka rozhodla šít také minimalistické černé šaty.

Tereza Rosalia Kladošová sice patří mezi mladé designéry, na české scéně se však stihla etablovat velmi rychle. Studium módy započala v Ateliéru Designu oděvu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, odkud pokračovala na pražskou UMPRUM. Již v roce 2019 si za kolekci Merino Recycle vysloužila titul Grand designér roku. Akademii designu České republiky tehdy oslovila technikou upcyklace zbytkové merino vlny, ze které tvořila v děčínské textilce výrazné motivy. Ve své tvorbě klade důraz na udržitelnost, má ráda barvy a divoké vzory a nebojí se experimentovat.

Kolekci Sister Rosalia Club pro podzim-zimu 2020 představila Kladošová poprvé na loňském Designbloku. Aktuálně pracuje na letní kolekci, která by se měla dočkat premiéry v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. Pookud pandemická situace dovolí, pražský týden módy by se měl uskutečnit od 30. dubna do 6. května 2021 v areálu Pražské tržnice v Holešovicích.

Představ nám svou poslední kolekci. Odkud jsi čerpala inspiraci a jak jsi tentokrát pracovala se vzory?

Kolekce Sister Rosalia Club je klidnější a možná i o něco romantičtější než mé předchozí kolekce. Způsobil to jarní lockdown, během kterého jsem neměla chuť a náladu tvořit barevnou divočinu. Vracela jsem se ke knihám o historii módy a čerpala ze své diplomové kolekce z roku 2016. Našla jsem si cestu zpět ke květinám a přepracovala je. Ústředním tématem kolekce se staly růže, které jsem zpracovala technikou marblování. V kolekci se objevují mramorové motivy v plochách, ale růže jsem také modelovala. Pomyslně jsem si tak vyšlechtila svou vlastní odrůdu. V kolekci se objevují reference pracovních oděvů v podobě velkých kapes a zástěr. Ty odkazují na příběh sesterstva, který kolekci doprovází. Sesterstvo TRK putuje světem a osazuje lidem zahrady svými speciálními odrůdami květin.

Tereza Rosalie Kladošová, kolekce podzim-zima 2020| Foto: Vojtěch Veškrna

V čem se kolekce liší oproti tvé předcházející práci?

Poprvé jsem chtěla ušít kolekci, která je přístupnější také pro zákaznice, jimž je černá bližší než výrazné barvy. K naprosté většině barevných kusů proto vznikly protějšky v černé barvě. Novinkou na mém e-shopu je rovněž celá sekce, kde najdete pouze černé oděvy.

Myslím, že většina, včetně mě, má tvou tvorbu i osobnost spojenou s pestrými barvami a vzory. Dovedeš si ty osobně představit černobílý život?

Umím, ale nechci. Zastávám názor, že čemu člověk věnuje myšlenky, tam směřuje energie. Rozhodně nechci, aby směřovala do světa, kde nejsou žádné barvy, to by byl příliš smutný život. Musela bych se potom asi obklopit samými chlupatými věcmi, aby mi to vynahradilo barvy… a pořád bych se s něčím mazlila.

Co pro tebe znamenala pandemie z obchodního hlediska? Jak ses situaci přizpůsobila?

Pandemie mě zasáhla hodně. Mé zákaznice jsou především z kreativního prostředí a současná situace je ovlivnila zásadně. Neměly důvod nakupovat oblečení, protože nebylo kam chodit, a zároveň neměly tolik finančních prostředků, aby mě mohly podpořit. I z toho důvodu jsem se v této kolekci rozhodla nabídnout černé alternativy, abych oslovila také klientelu z byznysového prostředí, kterému bych chtěla postupně otevírat obzory i v mém barevnějším světě.

Nicméně i za současných podmínek se snažím nezaspat a stále tvořit. Měly jsme více času věnovat se například newsletteru, který jsme propracovaly a koncepčně změnily. Na konci února jsme poslaly první ze série a plánujeme v tom jednou až dvakrát měsíčně pokračovat. Na srdci máme spoustu věcí, které chceme sdílet. Nejen o značce, ale i to tom, co máme rády, co nás zajímá, co aktuálně řešíme… abychom více pootevřely dveře do našeho světa.

Se vzrůstajícím zájmem bych se ráda vrátila k textiliím do interiéru. Plánujeme rozšířit nabídku o doplňky a bytový textil. V minulém roce jsem začala tvořit autorské tapiserie pomocí techniky, která mění merino odpad v udržitelný materiál. Líbilo by se mi z nich udělat například i výstavu. Nápadů je spousta, chybí snad už jen prostředky a čas to vše realizovat.

Pro účely newsletteru vznikla hravá fotosérie z designérčina domova, pro kterou jí zachytil partner a fotograf Vojtěch Veškrna.

V jakém módu aktuálně pracuješ a jaké jsou tvé plány do roku 2021?

Aktuálně plánujeme nabídnout limitované kousky z kolekce Sister Rosalia Club v nových barvách. Ale pouze na předobjednání, budeme teď totiž vyrábět jen ty kusy, které si klientky objednají. V této době je pro nás tvorba na zakázku nebo předobjednávku jediná varianta, která dává smysl.

Rovněž pracujeme na nové kolekci, kterou představíme v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. Tematicky navazuje na kolekci Sister Rosalia Club, ale vzhledem k tomu, že přichází jaro a sluníčko svítí, mám zase chuť tvořit barevnější a zábavnější kreace. Chci experimentovat se sítotiskem, se kterým jsem dosud nepracovala. Těším se, že se naučím něco nového.

A v neposlední řadě jsme vyhlásili street casting na modelky aozvalo se nám celá řada krásných a zajímavých dívek a žen. Moc se těšíme, až bude po karanténě a budeme se všechny moct sejít. To bude to pravé TRK sesterstvo!

Novou kolekci Terezy Rosalie Kladošové si můžete prohlédnout také v editorialu Viktora Jelínka ze studia Visual Narrative.

© Visual Narrative, Viktor Jelinek, 2021

www: terezarosaliekladosova.cz

Sdílejte na
Related posts