Přemýšlíte o tom, kde najít to pravé místo pro jarní lyžování? Rakouské údolí Zillertal je přesně to, co hledáte. Oblast, která je pro Čechy velmi dobře dostupná, se pyšní samými superlativy. Údolí věčného ledu, jak se tomuto místu říká, je dlouhé 50 kilometrů a táhne se podél tyrolské řeky Ziller. Při pohledu na ledovec Hinterlux a další majestátní třítisícové vrcholy se vám doslova zatají dech.

Kompletně prolyžovat Zillertal není zase až tak velký problém. 544 kilometrů skvěle upravených sjezdovek pro malé i velké, na které vás skrze čtyři propojená střediska vyveze 180 lanovek a vleků, můžete zdolat už za čtyři dny. A postačí vám k tomu jen jeden skipas. I milovníci adrenalinu se mají na co těšit. Najdou tu vrchol Übergangsjoch, na kterém je největší sjezdovka s výškovým rozdílem v Rakousku (1 930 m), dlouhá 10 kilometrů. Nechybí zde ani slavná a divoká Harakiri. Se sklonem až 78 %, převýšením 375 metrů a délkou asi 1500 metrů je nejstrmější upravovanou sjezdovkou v Rakousku.

Dechberoucí ledovec

Skutečnou lahůdkou je návštěva celoročně otevřeného ledovce Hintertux, který je pro každého nadšence sjíždění zasněžených kopců doslova místem zaslíbeným. Z parkoviště v údolí vás až na vrchol ve výšce 3250 m dopraví lanovka Gletscherbus, nutné je ale dvakrát přesedat. Chvíli to trvá, ale stojí to za to. Zejména pokud máte štěstí na počasí, otevře se vám dechberoucí pohled. Rázem zapomenete na všechny starosti a budete si užívat široké, nepřeplněné a krásně upravené sjezdovky, kde je čirá radost pustit se z kopce dolů.

Jeskyně jako z pohádky

Jen kousek od vrcholu je vchod do ledovcové jeskyně Natur Eis Palast. Její prohlídka je ojedinělým zážitkem nejen pro děti. S sebou si určitě vezměte boty na přezutí, v lyžařských se tu chodí těžce. Lyžařskou helmu si ale nechte, místy se vám bude hodit. Ledovcový komplex objevil v roce 2007 Roman Erler, když si všiml pukliny v kolmé ledové stěně. Dnes ho celý spravuje a umožňuje návštěvníkům si tu ve společnosti průvodce projít nevídaný komplex chodeb, včetně ledovcového jezírka, po kterém se můžete i projet na paddleboardu, anebo v raftu.

Foto: Sebastian Schoeffel

Sjezdovky pro každého

Kdo si chce ještě zalyžovat i mimo ledovec Hintertux, může si v oblasti vybrat ze tří kompaktních lyžařských středisek. Erste Ferienregion im Zillertal je středisko skládající se z oblastí Spieljoch – Hochfügen – Hochzillertal, kde je údolí nejširší, skýtá jedinečné možnosti pro freeride i široké přehledné sjezdovky pro rodiny s dětmi. Region Zell-Gerlos je známý díky Zillertal Areně, rozkládající se od tyrolského Zillertalu až po salcburské Pinzgau. Sjezdovky tu jsou převážně červené a nechybějí ani snowparky, měřené slalomy či překážkové dráhy. Středisko Mountopolis v Mayrhofenu je poměrně členité, takže zde můžete prověřit své schopnosti a pokaždé zkusit jiný kopec. Najdou se zde svahy pro začátečníky, pro děti i zkušené lyžaře.

Vyznavači klidnějších aktivit si rozhodně nemohou nechat ujít 125 kilometrů běžkařských tratí, 9 kluzišť a 6 ledových ploch na curling. Pokud máte doma lyžařské začátečníky, není třeba se bát. Na výběr je tu z 25 lyžařských škol, 28 dětských vleků či 14 sáňkařských tratí. Na romantickou pěší procházku pak máte možnost vyrazit na trasy dlouhé 460 kilometrů. Nechybí zde ani další sportovní radovánky, které vám dopřejí 2 bazény, 2 vnitřní golfová hřiště, krytou lezeckou stěnu, ledopád a 3 muzea. V každém středisku si návštěvník jistě užije to své, ať už jde o obtížnost lyžování či snowboardingu, další sportovní aktivity, moderní vybavení či pestrou nabídku gastronomie.

Foto: Christoph Johann

Tip na ubytování: čtyřhvězdičkový hotel Theresa v Zell am Ziller se postará o nezapomenutelný pobyt. Sauny a bazény v hotelu Theresa v Zell am Ziller. Naložit se venku do teplé vody nebo se zpotit v panoramatické sauně, to je po lyžování to pravé. Tento rodinný má naprosto úžasné prostředí, které je samo o sobě zážitkem. Provozuje ho sedm členů rodiny Egger v čele s paní Theresou, které je přes 90 (hotel slaví 60 let existence), ale určitě na to nevypadá. Tato šarmantní dáma vás u večeře přijde pozdravit, zeptá se, jak jste se měli, a bez ohledu na svůj věk odnese najednou všechny vaše talíře. Více na www.theresa.at.

Dary Tyrolska na jazyku

Elementární pilíře tyrolské gastronomie představují voda a hory. Právě na tomto prostém základě se místní speciality připravují již po staletí. Proto je zde samostatnou kapitolou zdejší skvělá kuchyně s nabídkou kulinářských dobrot založených na znamenitých místních produktech a nápaditých kombinacích, z nichž se doslova sbíhají sliny. Tradiční kuchyně regionu Zillertal hostům nabízí dobroty jako Tiroler Speckknödel (Tyrolský špekový knedlík), Zillertaler Krapfen (koblihy s šedým sýrem a bramborami), Käsespätzle (sýrové špecle), Tiroler Gröstl (pečené brambory s masem) nebo Apfelstrudel (jablečný koláč).

Foto: Kevin Ilse

Zlatý mok, který jinde nenajdete

V Zillertal Bier BrauKunstHaus v Zell am Ziller mohou návštěvníci zažít tyrolskou kulturu piva zblízka. Jedná se o nejstarší soukromý pivovar s tradicí přes 500 let, který vede po 16 generací jedna rodina. Z křišťálově čisté alpské vody zde vaří skutečně dobré lokální pivo Zillertal Bier. Jde o živé pivo, neprochází pasterizací a do chat a restaurací na kopcích se často přepravuje pomocí koní, helikoptérami, nebo lanovkou. Prakticky celá produkce se tak spotřebuje právě tady, takže jinde na světě ho neochutnáte, jen v Tyrolsku.

Ve třech patrech se během multimediální prohlídky dozvíte zajímavosti ze světa piva informativním a zároveň zábavným způsobem. Vše pak samozřejmě končí ochutnávkou. V nabídce najdete lehký citrusový Pils, tmavé karamelové pivo a silný pšeničný Weissbier, ale i speciály a radler.

Více informací naleznete na: www.zillertal.at.

Sdílejte na
Related posts