Na sklonku roku zvedáme kotvy a vyplouváme na jih, do Athén. Nebojte se historické exkurze, navzdory bohaté historii neustrnula řecká metropole v minulosti. Daří se zde nejen výjimečným ubytovacím a gastronomickým konceptům, ale také odvážné architektuře a designu.

Přemýšlíte, jak si prodloužit bezstarostné léto? Pak vyražte do Athén, nejteplejší evropské metropole, kolébky filozofie, demokracie, architektury, umění a dnes také do moderního, kosmopolitního města, které tepe bohatým kulturním životem. Od Athén vás z Prahy dělí asi 150 minut v oblacích – využít je můžete například čtením Dolce Vity nebo povedeného průvodce Soul of Athens od Alexe Kinga. Po přistání však rychle veškeré povinnosti odložte, času není nazbyt.

Největší město Řecka – pojmenované po bohyni moudrosti, války, strategie a ochránkyni statečnosti, spravedlnosti a umění – toho totiž nabízí opravdu hodně. Od obdivuhodných památek z počátku našeho letopočtu přes moderní architekturu od mistrů světového formátu, progresivní muzea, galerie a kulturní centra, kvalitní hotely a chrámy odpočinku až po restaurace, bary a kavárny nabízející svérázné středomořské pochoutky. Na toulky si vyčleňte přinejmenším 72 hodin, v Řecku se nespěchá. Pokud je však nemáte, nezoufejte, Athény jsou místo, kam se budete chtít pravidelně vracet. Slunce tu v září ještě pálí, ve vzduchu je cítit sůl a vychlazené ouozo se podává na každém rohu. Sladký letní život pokračuje za 3, 2, 1…

Acropolis Museum

Od roku 2009 odpočívají nejdůležitější archeologické nálezy Athénské akropole na 14 tisících metrech čtverečních v obdivuhodné sklo-betonové stavbě, za jejímž návrhem stojí studio architekta Bernarda Tschumiho. Kromě rozsáhlé sbírky antických soch srovnaných do oku lahodících zátiší zde najdete výbornou kavárnu i muzejní obchod, odkud nebudete chtít odejít s prázdnou.

Dionysiou Areopagitou 15, theacropolismuseum.gr

Trattoria Pizzeria Capanna

Po informačně vydatné návštěvě muzea doporučujeme doplnit energii i potřebné nutrienty v elegantní čtvrti Kolonaki. Italská restaurace Capanna s interiérem od řeckého studia K byla otevřena v roce 2011 a od té chvíle je oblíbenou mekou pro všechny milovníky italské a středomořské kuchyně, perfektně propečené pizzy i vytříbeného vkusu.

Ploutarchou 38, capanna.gr

Esperinos

Po večeři (například v italské restauraci Lollo – Eth. Antistaseos 3a) můžete složit hlavu v sympatické rezidenci Esperinos (od 145 eur za noc). Malý domek z 30. let minulého století, jehož rekonstrukce se chopil řecký designér Stamos Michael, stojí na kopci Filopappos, který nabízí dechberoucí výhledy na Akropoli a tepe lokální kulturní scénou. Ubytování je ideální pro dvě osoby a kromě ikonického designérského nábytku nabízí po předchozí dohodě možnost transferu z letiště, domácí večeři nebo komentovanou prohlídku galerií.

Galinou 32,esperinos.com

Perianth Hotel

Neomodernistická perla z 30. let minulého století, kde sídlí designový hotel Perianth (od 293 eur za noc), se sice nachází na rušném náměstí Agias Eirinis, za jejími zdmi na vás však čeká oáza klidu a umění. Odpočinout si můžete v eklekticky zařízených interiérech, na prosluněné terase, ve zdejší kavárně nebo na prvním patře, kde sídlí Zen Centrum. V atraktivní svatyni se můžete oddávat meditaci, bojovým uměním či józe.

Limpona 2, perianthhotel.com

Queen Bee

Město nejlépe poznáte, když se v něm na chvíli ztratíte. Když budete mít štěstí jako já, tak po ranním výšlapu v uličkách okolo návrší Lykavittos narazíte na odměnu v podobě pekárny Queen Bee. Servírují zde sladké pečivo jako v Paříži, řemeslné kváskové chleby i velké řecké úsměvy. To vše v moderním interiéru z dílny designérského studia K na nároží krásného artdecového činžovního domu. Náš tip? Vejce benedikt a pomerančový fresh k snídani, croissant a espresso s sebou na cestu do nedaleké athénské Národní zahrady – hlavně žádný spěch.

Patriarchou Ioakim 45, @queenbee.athens

Carwan Gallery

Galerii, která je pojítkem mezi současným uměním, designem a kulturou, založili architekti Nicolas Bellavance-Lecompte a Quentin Moyse před 11 lety v libanonském Bejrútu. Po dekádě na Blízkém východě a řadě úspěšných mezinárodních výstav v Basileji, Londýně, Dubaji, New Yorku i Miami se kreativní duo rozhodlo přesunout do Řecka. Velkorysý prostor pro svou vášeň našla dvojice v industriální čtvrti nedaleko přístavu Piraeus.

Polidefkous 39, carwangallery.com

Costa Cruises

Do Athén nemusíte pouze letecky, v jednom z největších evropských přístavů Piraeus pravidelně kotví také výletní lodě italské společnosti Costa Cruises. Řeckou metropoli, společně s ostrovy Mykonos, Kréta nebo Rhodos, najdete na itineráři 8- nebo 15denní plavby Mediterranean. Loď Costa Venezia odplouvá z Istanbulu a proveze vás také po západním tureckém pobřeží. Po dobu plavby si můžete neomezeně užívat dobrého jídla, služeb wellness a výhledů na širé moře.

costacruises.com

Papillon Bistrot

Snídaně, oběd, večeře, sklenička nebo dvě? Bistro Papillon ukryté na severoathénském předměstí Neo Psychiko je připraveno naplnit vaše chuťové pohárky denně od brzkého rána do noci. V útulném interiéru, který kombinuje estetiku francouzské Belle Époque i klasických jazzových barů, si můžete vychutnat středozemní speciality i pečlivě umíchané drinky.

Solomou 1, papillonbistrot.com

Onassis Stegi & Hytra

Městský kamenný monolit od roku 2010 úspěšně nabourává masivní moderní stavba od francouzské kanceláře Architecture Studio. Nechala ji postavit Nadace Onassis, kterou založil řecký magnát Aristoteles Onassis v 70. letech v reakci na předčasné úmrtí svého syna. Skleněná kostka pokrytá bílým mramorem je oblíbeným dějištěm divadelních a hudebních představení i progresivních uměleckých výstav. Střešní bar a restaurace Hytra platí za finediningovou hvězdu na zdejší gastromapě.

Leof. Andrea Siggrou 107, onassis.org, hytra.gr

Ileana Makri

Co by to bylo za výlet, kdybyste si neodvezli suvenýr na památku. Místo klasických turistických lákadel doporučujeme investovat do místního designu. Pokud jste milovníky šperku, neměli byste minout showroom athénské klenotnice Ileany Makri, jejíž kousky ze vzácných kovů a kamenů odkazují k mytickým symbolům a kulturním fenoménům a reflektují nejen starosvětské řemeslo, ale také moderní estetické standardy.

Patriarchou Ioakim 13–15, ileanamakri.com

Olive Era

Příznivce příjemných olfaktorických zážitků a přírodní kosmetiky přivábí při bloumání po čtvrti Neo Psychiko vůně olivovníku, mandarinky, horského čaje, granátového jablka a dalších typicky řeckých ingrediencí, která se line z prodejny značky Olive Era. Osobně doporučujeme difuzér či vonnou svíčku Athens Spirit – s kombinací jantarového dřeva a slané vody doma řeckou metropoli jen tak z hlavy nepustíte.

Perikleous 13, olive-era.gr

Stavros Niarchos

Na první pohled by se mohlo zdát, že nadace úspěšných řeckých magnátů uplynulého století mají tendence poměřovat se architektonickými kvalitami. Ať je to pravda, či ne, Kulturní centrum Nadace Stavrose Niarchose z dílny italského nonkonformisty Renza Piana nasadilo laťku pořádně vysoko. Minimalistický komplex nedaleko přístavu Faliro je domovem Řecké národní knihovny a Národní opery a obléhá jej 210 000 m² domorodé zeleně.

Leof. Andrea Siggrou 364, Kallithea, snfcc.org

Museum of Cycladic Art

Muzeum kykladského umění bylo založeno v roce 1986 za účelem uložení celoživotní sbírky Nicholase a Dolly Goulandrisových. Kromě rozsáhlé přehlídky artefaktů z Kykladských ostrovů a Egejského moře se v muzeu ukrývá jedna z nejhezčích kaváren ve městě, za jejímž interiérem stojí architekti z řeckého studia Kois.

Neofitou Douka 4, cycladic.gr

Ergon House

V butikovém hotelu Ergon House (od 280 eur za noc) na úpatí athénské Akropole se nejen milovníci dobrého jídla budou cítit jako v sedmém nebi. Za netradičním konceptem propojujícím ubytování a gastronomii stojí skupina Ergon Foods, která proslula výrobou a exportem řeckých specialit do celého světa. V proskleném atriu o rozloze 10 000 m² se rozkládá Agora – rozsáhlé tržistě s pekárnou, řeznictvím, kavárnou, lahůdkami a dalšími čerstvými farmářskými potravinami, které si zde můžete nakoupit nebo si z nich vychutnat pokrmy přímo na místě. Naservírují vám je přední šéfkuchaři nebo v rámci školy vaření vy sami.

Mitropoleos 23, house.ergonfoods.com

Zalíbil se vám jih Evropy? Pokračujte v objevování sladkého života za hranicemi naší republiky s prosincovým vydáním Dolce Vity, v němž přinášíme cestovatelské tipy do Lisabonu.

Článek vyšel v tištěném vydání Dolce Vity 9/2022.

Sdílejte na
Related posts