V polovině 20. let minulého století odstartoval rozmach popularity poslechu rádia. Do Evropy se ve velkém dovážely rádiové sety z USA, a proto se Peter Bang, který býval zaměstnaný v dánské továrně na rádia, rozhodl spolu s přítelem Svendem Olufsenem ve své domovině zahájit výrobu rádií.

Výroba rádiového přijímače nebylo v té době nic lehkého, proto se inženýři rozhodli začít s výrobou napájecího adaptéru s názvem „Eliminátor“. Díky tomuto zařízení společnost získala své první klienty a mohla zahájit výrobu rádií.

Od té doby téměř jedno století společnost Bang & Olufsen vyrábí jedny z nejlepších akustických systémů a drží se v čele akustických inovací. Dodnes jsou produkty z dílny Bang & Olufsen charakteristické jedinečnou kombinací úžasného zvuku, nadčasového designu i bezkonkurenční kvalitou zpracování.

Dnes má společnost tisíce zaměstnanců, prodejny po celém světě a akcie zapsané na burze NASDAQ Copenhagen A/S.

1927

Všechno začalo v malém pokojíku v rodinném sídle Olufsenových, zanedlouho nato však partneři otevřeli svou první továrnu a přišli s prvním produktem.

Rádio Bang & Olufsen 3lamper

1930

Přichází doba zvukového filmu. První kino v Dánsku bylo vybaveno zvukovým systémem Bang & Olufsen a společnost se začala specializovat na instalaci komerčních kinosálů – nejenže produkovala zvukové vybavení, ale zároveň vyráběla, ladila a poskytovala servis projektorů.

1934

Společnost uvádí na trh rádiogramofon B&O Hyberbo 5. Říká se, že Peter Bang byl tak okouzlen vzhledem křesla Wassily od designéra a architekta Marcela Breuera, že se rozhodl vytvořit něco podobného ve stylu Bauhaus. Údajně právě odtud pochází firemní identita společnosti Bang & Olufsen. Tento hybrid z poloviny 30. let minulého století vypadá moderně dokonce i v dnešní době.

1960

Přichází nový věk Bang & Olufsen – jde o dobu, kdy společnost začíná ve svých produktech aktivně využívat hliník a s konečnou platností se rozhodla po stránce designu vydat směrem stylu Bauhaus, což jí přineslo světové uznání. Tyto změny jsou rovněž spojeny se spoluprací s designérskou kanceláří Jacoba Jensena.

Přehrávač vinylových gramodesek Bang & Olufsen Beogram 1200 (1969), navržený Jacobem Jensenem. Tento model, spolu s ostatními Jensenovými díly, je k vidění v New Yorku v Muzeu moderního umění (MoMA).

1974

Společnost Bang & Olufsen vyráběla nejen akustické systémy a přenosná rádia, ale dokonce i telefony. Mnoho lidí se domnívá, že model BeoCom 6000 byl prototypem ikonického iPodu od společnosti Apple.

21. století

Za ztělesnění hodnot značky by se dala považovat produktová řada Staged, jež dnes ohromuje znalce kvalitou zvuku a stylovým interiérem, který věnuje pozornost i těm nejmenším detailům. Všechny produkty této řady jsou šité přesně na míru a dostupné v limitovaných edicích ve značkových obchodech.

Fotografie produktu BeoSound Shape.

Vánoční dárky z dílny Bang & Olufsen

Dopřejte sobě i svým blízkým jedinečné audio objekty, které vám budou sloužit a přinášet radost dlouhá léta. Jednou totiž přijde chvíle, kdy vaše reproduktory nebo sluchátka po boku dalších generací oslaví podobná výročí jako jejich předchůdci.

Všechny produkty Bang & Olufsen lze zakoupit ve značkových obchodech a online na:
alza.cz,
smarty.cz,
beostore.cz,
iwant.cz.

Sdílejte na
Related posts