Může restart společnosti znamenat i restart myšlení? Sledujte, co se stane, když se přední světový výrobce nábytku Vitra v pandemické době spojí se studenty Ateliéru fotografie II pražské UMPRUM pod vedením Václava Jiráska a Štěpánky Steinové.

Projekt Myslitelé vznikl ve spolupráci mezi Ateliérem fotografie II, UMPRUM a značkou Vitra pro výstavu na 23. ročníku Designbloku. Skládá se z fotografických portrétů myslitelek a myslitelů aktivních v našem kulturním prostředí, jejichž práce se dotýká zásadních problémů dnešního světa. Výběr se zaměřuje na kapacity na poli filozofie, sociologie, ekonomie, mediálních studií, literatury, vědy a dalších společenských věd a nenuceně připomíná význam těchto disciplín v extrémních situacích jakou současný souběh několika krizí bezpochyby je. Selekce zároveň vyzdvihuje osobnosti, jejichž dílo a názory překračují hranice zavedených kategorií a které dokážou současnou realitu komentovat z nečekaných pozic. Portréty provázejí objekty Vitra, které fungují jako pomyslné měřítko současného západního člověka a protipól k abstraktnímu myšlení. Druhou částí projektu jsou rozhovory mezi portrétisty/studenty ateliéru fotografie a mysliteli, zaměřené na nejpalčivější otázky současnosti.

Štepán Jurajda, Panton Chair | Foto: Alžběta Chrudimská

„Vitra se dlouhodobě soustředí kromě komerčních aktivit také na kulturně obohacující projekty, které často vznikají právě s umělci a soudobými mysliteli. Tomu koneckonců odpovídá i podoba celého Vitra kampusu, který se letos rozrostl o novou sochu umělkyně Nathalie Du Pasquier. Jsme rádi, že na projektu Myslitelé jsme mohli spolupracovat s mladými talenty hned ze dvou Ateliérů pražské UMPRUM. Moderní fotografie, provokativní i humorný pohled objektivem nastupujících talentů plně souzní s identitou značky a věřím, že osloví také návštěvníky Designbloku,“ popsal spolupráci Jiří Zavadil, ředitel společnosti Vitra pro ČR a Slovensko.

Michael Hauser, Akari Light | Foto: Lukáš Hlavín

Akari Light | Foto: Lukáš Hlavín

Na snímcích návštěvníci mohou poznat filozofa, teoretika umění a popularizátora nového ateismu Tomáše Hříbka, historičku holocaustu Annu Hájkovou, politologa Pavla Baršu, ekonoma Štěpána Jurajdu, soudkyni Ústavního soudu Kateřinu Šimáčkovou a další. Speciální instalaci pro výstavu fotografií na Designbloku připravili studenti Ateliéru produktového designu pražské UMPRUM. Pro své kompozice si fotografové vybrali panenky Wooden Dolls, ikonickou Pantonku ve vínově červené, světlo Akari nebo klasické křeslo od manželů Eamesových a zhostili se výzvy rozehrát originální příběh člověka a předmětu. Objekty jsou stavěny do zcela nových a nečekaných kontextů, ať už na snímcích hrají hlavní roli, stojí v pozadí nebo jsou součástí koláže.

Pavel Barša, Wooden Dolls | Foto: Šimona Němečková

Jiří Přibáň | Foto: Miriam Pružincová

„Se spoluprací s významnými podniky a zástupci průmyslové výroby má UMPRUM dlouhodobé zkušenosti. Jednou takovou společností je i Vitra, se kterou máme možnost se podílet na společném projektu již poněkolikáté. Letošní instalace akcentuje kulturně-společenské téma ‚Myslitelů‘. Participace právě na takových tématech, kdy se vzájemně propojí akademická instituce a významná firma, jakou Vitra bezpochyby je, považuji za mimořádně zajímavou. Dokazuje to pestré možnosti kooperace“, říká prorektor pro Vnější vztahy a mezinárodní spolupráci UMPRUM Radek Sidun.

Tomáš Hříbek, Eames Lounge Chair | Foto: Iurii Ladutko

Katerřina Šimáčková, Heart Cone Chair | Foto: Deborah Menšlová

Projekt Myslitelé můžete navštívit v prostoru 061 v budově bývalého kláštera Gabriel Loci v Holečkově ulici na Praze 5 od 6. do 10. října 2021.

servis vitra.com, umprum.cz, designblok.cz

Sdílejte na
Related posts