V prvním vydání Dolce Vity roku 2025 nebilancujeme ani nerekapitulujeme uplynulé období, ale díváme se dopředu. Vybrali jsme trendy, projekty, místa nebo myšlenkové proudy, které budou podle nás formovat blízkou budoucnost kreativního mikrokosmu a tedy i prostředí, které nás bezprostředně obklopuje.


Pouze ve své pravidelné eseji z dějin architektury se Adam Štěch vrátil na skok do minulosti, do kosmického věku, aby na příkladech staveb a interiérů z 60. a 70. let minulého století ukázal, jak svět v té době „surfoval na vlně pozitivního futurismu“, který dnešní společnosti z objektivních příčin schází.


Prvky space age architektury ale objevil také v současnosti, konkrétně hluboko v chilských lesích, kde nedávno přistál kosmický modul Maxe Núñeze. O zářné zítřky produktového designu se podle Adama postará pět studií z New Yorku, Los Angeles, Kolína nad Rýnem, italského Coma a Soulu. Exkluzivně pro Dolce Vitu okomentovali jejich zakladatelé svou práci a prozradili, co nového chystají do budoucna.


Jedním z trendů poslední doby je bohužel neochota měst a krajů podporovat dobře fungující kulturní instituce. Koncem loňského roku tak nejen umělecko-architektonickou obec šokovala zpráva, že Michal Škoda končí na postu kurátora Domu umění v Českých Budějovicích, protože město do svého rozpočtu nezařadilo dlouho plánovanou rekonstrukci domu, v němž galerie sídlí. A tak bude rok 2025 ve znamení loučení se s institucí, jež se v Česku jako jediná systematicky věnuje vystavování architektury. Nejen o této kauze s Michalem Škodou hovořila editorka Dolce Vity Tereza Finková začátkem ledna zatím ještě v „jeho“ galerii. Jak to nakonec všechno dopadne si řekneme za rok. Zítřek nikdy neumírá.


Listujte, dívejte se a čtěte. Na stáncích od 5. 2. 2025, předplatné zde.