Mladá designérka, která se loni stala uměleckou ředitelkou sklárny Rückl, představila nedávno dvě výrazné, ručně foukané a broušené kolekce. Navázala v nich na odkaz svého předchůdce Ronyho Plesla, zároveň ale do obou otiskla svůj jedinečný rukopis. Zatímco HERO•INE obsahuje sedm váz s unikátním brusem, jemná kolekce nápojového skla SPIRIT pracuje s variabilními zátkami odkazujícími na historii nižborské sklárny.

Obě nové kolekce jsou sebevědomou ukázkou možností, jak pracovat s tradičním broušeným křišťálem moderně, avšak s odkazem na historické dědictví. Kateřina Handlová se nebojí hledat unikátní vzory, kombinovat jemnost s tvrdostí nebo obohacovat sklo o kožené prvky. V nových kolekcích se prolíná její zájem o hledání vlastního vizuálního jazyka v rámci značky Rückl, i v technice broušeného skla a technologii, která se během několika posledních staletí prakticky nezměnila. Zaměřuje se na haptičnost, kontrasty mezi jemným detailem a brutálním naddimenzovaným brusem, matnou a leštěnou plochou, křehkostí a pevností skla.

Kolekce HERO•INE

Kolekce SPIRIT

Sedm váz HERO•INE s unikátním brusem, v několika barevných provedeních a pěti velikostech reagují na rozdílné potřeby květinových vazeb. Každá svým jménem a charakterem vzdává hold silným a odvážným ženám – hrdinkám, které zanechaly výraznou stopu v oblasti umění, kultury nebo společnosti a které spojuje je odvaha, touha a vášeň pro život.

„Váza pro mě není jen užitým předmětem, ale objektem, který může pozvednout celý interiér, i když zrovna není naplněna květinami – může být ‚hero.ine‘ interiéru,“ vysvětluje svou inspiraci Kateřina Handlová. Vázy jsou pro ni objekty vášně a touhy ztělesňující symbolickou hodnotu a emoce: „Symbolická hodnota váz spočívá v tom, že se do nich dávají květiny, které jsou nositeli radosti a lásky. Ať již květiny dostaneme, nebo si je nadělíme sami.“ Každá ze sedmi váz odkazuje svým charakterem a taktéž názvem k různým světovým i českým hrdinkám, silným ženám, které Kateřinu v její tvorbě a životě inspirují, jako například EMA Destinová, LATA Brandisová, VIVIENNE Westwood nebo COCO Chanel.

Kolekce SPIRIT představuje celkem tři ručně foukané a broušené nápojové sety karaf se sklenicemi. Dominantním prvkem jsou broušené zátky, které lze měnit nebo pořídit samostatně a které poukazují na historii sklárny Rückl v oblasti lékárenského skla.

Karafy GENTLE a CONFIDENT jsou navrženy na libovolné alkoholické nápoje a jejich stěžejním prvkem jsou zátky, jež lze mezi libovolně kombinovat. Díky tomu může mít set vždy nový, unikátní charakter. Jemný ruční brus propisující se i do podoby sklenic a zátek představuje cit pro řemeslnou preciznost, kterou je Rückl pověstný. Sety obsahují sklenice typu tumbler, highball nebo shotglass a lze je pořídit samostatně stejně jako broušené zátky.

Set na vodu PURE obsahuje sklenice a karafu, které dominuje zátka evokující kapku vody, která se každou chvílí navždy ztratí v osvěžující tekutině. Čas vybroušený do skleněné kapky, jemnost brusu a zlaté detaily dodávají setu na originalitě. 

Více info na ruckl.cz.

Sdílejte na
Related posts