5 11 2025 Design
Foto Rosa Scipion

Voda je v neustálém pohybu, nikdy nestojí. Na jejím povrchu se rodí křehké bubliny, které v jediném okamžiku spojují světlo, vzduch i pohyb. Právě tuto efemérní krásu zachycuje nová kolekce BUBBLES šperkařky Martiny Rozenberg Smira jako pocta prastarému řemeslu, které v sobě nese rytmus i klid, hravost i přesnost.

Martina Rozenberg Smira

Kolekce je inspirovaná prastarou technikou granulace, která vytváří na špercích strukturu drobných kuliček připomínajících bublinky nebo kapky vody. Chtěla jsem tím zachytit hravost, jemnost a nadčasovou krásu, která je zároveň velmi současná.

Martina Rozenberg Smira

Technika, z níž kolekce vychází, má za sebou tisíciletí dějin. Granulace patří k nejstarším šperkařským postupům, vznikla už ve 3. tisíciletí př. n. l. v Mezopotámii, odkud se rozšířila do antického světa. Řekové, Etruskové i Byzantinci ji dovedli k dokonalosti, a v českých zemích se s ní setkáváme už ve středověku – třeba na vzácných špercích vystavených dnes na Pražském hradě.

Princip je jednoduchý, ale výsledek neobyčejný: drobné kovové kuličky se připevňují na povrch šperku a vytvářejí reliéfní strukturu, která hraje s světlem i dotekem. Vzniká tak povrch podobný perlám nebo kapkám vody: živý, organický a nenapodobitelný.

Kolekce BUBBLES rozvíjí poetiku, kterou autorka nastínila už ve své předchozí řadě Ondaluz, inspirované mořem. Tentokrát se ale dívá blíž na mikrosvět vln, na okamžik, kdy voda tančí a světlo se láme. Kulaté tvary a jemná granulovaná textura evokují bubliny na hřebeni vln, perly ukryté v mušlích i nekonečný pohyb vody, která nikdy není stejná. Každý šperk je tak malou meditací o kontrastu: mezi historií a současností, jemností a silou, klidem a intenzitou.

Šperky jsou vyrobeny ze stříbra 925/1000, pozlacené 14karátovým zlatem, doplněné o pravé říční perly a kubické zirkonie, které jim dodávají lehkost a záři.

Vizuály vznikly na Ibize, na severovýchodním pobřeží ostrova v Cala Nova. Za objektivem stála Rosa Scipion, místní fotografka s citlivostí pro přirozené světlo, a před objektivem světová modelka Imani Palasie, která kolekci propůjčila éterickou ženskost. Více info na webu.

Sdílejte na
Related posts