Je bezesporu jednou z nejvýraznějších osobností tohoto oboru u nás. Vystudovala Ateliér K.O.V. na UMPRUM, absolvovala zahraniční stáže, například u značek Bijules nebo Bliss Lau, před sedmi lety založila vlastní
Bold Studio a je také držitelkou dvou ocenění Czech Grand Design. V malém ateliéru na pražské Letné, kam slunce svítí jen hodinu denně, se na policích a v prosklených vitrínkách lesknou její ultimátní organické šperky. Během našeho rozhovoru se jimi Markéta probírá, něžně je bere do rukou a postupně jimi zdobí své ruce, prsty, uši. Přirozené splynutí autorky s jejími šperky nebylo nikdy tak očividné.

Na letošním Designbloku jste prezentovala novou kolekci Ab Ovo. Mohla byste nám ji trochu představit? 
Název kolekce Ab Ovo znamená od začát- ku, od vajíčka. V posledních třech letech jsem zrušila systém kolekcí, jednou za měsíc nebo za dva jsem vytvářela minisérie, publikovala a fungovalo to skvěle. Rychle jsem se učila a zdokonalovala řemeslo i vývoj produktů. Během tohoto období vznikla například virální kolekce Elfo, která nejvíce definuje Bold Studio u za- hraničního publika. Nebo populární Nose clip, nasazovací stříbrnou ozdobu na kořen nosu. Letos jsem si řekla, že tento proces naruším realizací komplexnějšího projek- tu. Chtěla jsem vytvořit kolekci, na které si vyzkouším novou technologii, nové řemeslné prvky a najdu novou „velkou“ estetiku, podobně jako tomu bylo u první zásadní kolekce Expelled.

V čem byla Expelled z roku 2017 zásadní, zlomová? 
Je vytvořená ručním broušením vosku, odlitím do stříbra a následným dalším ručním opracováním do hladkých fluidních tvarů brilantního lesku. Obsahuje designy jako Expelled Earcuffs – záušnice přes celé ucho, které
se staly ikonickým produktem studia. V té době u nás takový typ náušnic
nikdo nenabízel. Prakticky celý první rok existence studia jsem vysvětlovala tento produkt, jak funguje a co je na něm skvělé. Dále Blade earring, náušnice, která se nosí vodorovně podél hrany ucha. Ikonickým prstenem se stal futuristicky tvarovaný Dragon ring. Všechny produkty kolekce mají tzv. open face, tedy velikost přizpůsobitelnou pro každý typ ucha nebo prstu.

Celý rozhovor s Markétou Kratochvílovou najdete v listopadovém vydání.

Sdílejte na
Related posts