V rámci mimořádného pořadu na ČT art byli 29. dubna vyhlášeni vítězové cen Czech Grand Design. Trofeje za rok 2019 byly rozdány za nejlepší počiny v kategoriích design, móda, šperk, fotografie, ilustrace a grafický design. Absolutní vítězkou ročníku se stala Lucie Koldová, která zopakovala úspěch z roku 2012, a stala se tak v historii soutěže úplně první držitelkou dvou titulů Grand designér roku. Do Síně slávy byla uvedena výtvarnice Květa Pacovská. Každý z vítězů získá originální trofej s názvem Kus snu, kterou navrhla Tereza Rosalie Kladošová.

Jen málokdo z českých designérů má na svém kontě tolik tuzemských i mezinárodních úspěchů jako Lucie Koldová, designérka stejnojmenné značky a kreativní ředitelka Brokis. V uplynulých letech na sebe upozornila kromě mimořádných produktových návrhů nábytku a svítidel pro řadu prestižních značek také jako autorka Designérie, hlavní výstavy Designbloku. O rok předtím jako první česká designérka představila svojí vizi v projektu Das Haus v Kolíně nad Rýnem…

Ostře sledovanou kategorii Módní designér roku ovládl letos Jan Černý, který představil povedený redesign klasických tenisek Prestige x Jan a vlastní kolekci oděvů pro sezónu podzim/zima 2019.

Processed with VSCO with 6 preset

V kategorii Designér šperku připadlo první místo Elišce Lhotské za minimalistickou kolekci šperků So inspirovanou matérií vody a jejím možným nedostatkem v budoucnosti. 

Nejlepším výrobcem roku a  vítězem Ceny Design pro export byla zvolena firma Master & Master, která loni uvedla kromě židle Cocon od Lucie Koldové také lavičku Steps dvojice Herrmann & Coufal.

Objevem roku se stal Vítek Škop, který zaujal komplexním projektem Vividbooks přinášejícím inovativní způsob zatraktivnění výuky fyziky.

V kategoriích, které se spíše než na produkt zaměřují na jeho vizuální zachycení, tedy fotografie, ilustrace a grafický design, se sešla známá jména české scény. Nejlepší fotografkou se stala Michaela Karásek Čejková, která si prvenství odnesla za fotografie kolekce šperků Janji Prokić, oděvní kolekce dvojice Ester a Josefina, vizuál festivalu Mezipatra a fotografie pro autorský projekt Czechia.

Mezi grafickými designéry zvolila Akademie vítězem Jana Matouška, autora vizuální koncepce výstavy a grafického designu knihy Diktátor času: (De)kontextualizace fenoménu Laterny magiky.

Nejlepší ilustrátorkou roku je Nikola Logosová za ilustrace pro dětské knihy POZOR DOKTOR! Dějiny medicíny v sedmi dnech a Klub divných dětí.

 
Kromě ocenění vítězů osmi kategorií a vyhlášení hlavní ceny uvádějí ceny Czech Grand Design každoročně významnou osobnost oboru do Síně slávy za celoživotní přínos oboru. Letos je jí výtvarnice, grafická designérka a umělkyně Květa Pacovská.

Servis: www.czechgranddesign.cz

Sdílejte na
Related posts