Dolce Vita se letošního Designbloku účastní společně se skupinou sedmi autorů, autorek a autorských dvojic. Jelikož je tématem přehlídky Štěstí, zadali jsme jim jasný úkol: navrhnout vlajku štěstí.

Prapor, vlajka či standarta představují historií osvědčený komunikační nástroj. Vládce vyvěsil vlajku na hradě, aby oznámil, že je přítomen, armády jí hlásily svou připravenost k boji, poražení mávali vlajkou na znamení kapitulace, piráti jí zastrašovali své oběti, města hrdě vyvěšovala vlajky se svým znakem během slavností a průvodů, lidé ji brali do rukou jako symbol svobody a naděje. V Dolce Vitě pomocí vlajek hlásáme štěstí. Svou představu o něm spolu s námi představují:

Veronika Drahotová: Hosana

Výtvarná umělkyně zvolila vlajku s nápisem Hosana, která tak má být novodobou modlitbou za záchranu života na naší planetě. Slovo samo pochází s hebrejského výrazu „prosím, zachraň“. Vlajka je tedy vyjádřením naděje, že všechny zásadní otázky dneška včetně environmentální krize, migrace, pandemie i vymírání živočišných druhů se podaří vyřešit.

Herrmann & Coufal: Aštar Šeran

Dvojice produktových designérů Eduard Herrmann a Matěj Coufal, která letos získala ocenění Grand Designér na Czech Grand Design, svůj návrh v podobě srdce v bílém poli komentuje známou písní Jaroslava Ježka, jejíž text je notoricky známý: Život je jen náhoda, jednou jsi dole, jednou nahoře…

Mjölk architekti: Píseň slavíků

Liberecké architektonické studio na svou vlajku štěstí vytvořilo digitálně vygenerovaný obraz korun stromů, který ukrývá stereografický obraz štěstí. Ten tedy nelze spatřit letmým pohledem. Stejně jako štěstí není samozřejmou emocí, ani jeho obraz neuvidíte jen tak. Musíte se trochu snažit.

Aleš Najbrt: Okamžik štěstí

Přední český grafický designér Aleš Najbrt pro naši expozici vytvořil hned dvě vlajky. Kromě Okamžiku štěstí navrhl ještě Českou vlajku štěstí, která je k vidění exkluzivně v instalaci Dolce Vity na Designbloku.

Tomski & Polanski: Blízcí

Známá ilustrátorská dvojice vidí štěstí jako mírně čapkovské postavičky tvořící kruh a vyjadřující přesvědčení, že štěstí znamená být obklopeni lidmi, kteří nás inspirují, milují, rozesmějí a chrání.

Upupæpop: Ztělesněné štěstí

Grafické studio, tiskárna a nakladatelství manželů Horských navrhlo imaginárního tvora plujícího jako křehká bublina mezi námi. Na koho se usměje a komu se naopak vyhne?

Hana Zárubová: Air Force

Ručně šitou vlajku tvoří recyklovaný plášť z kolekce Air Force z padákového hedvábí. Kombinuje v sobě technologii výroby padáku včetně zachovaného použití kontrastní nitě a oděvní prvky jako lemování, kapsy či kapuce.

Instalaci Dolce Vity můžete navštívit v prostorech 111B, 112 v budově bývalého kláštera Gabriel Loci v Holečkově ulici na Praze 5 od 6. do 10. října 2021.

Vstupenky, program a další informace o festivalu najdete na designblok.cz.

Vydražte si Vlajku štěstí a podpořte Pamět národa

Časopis Dolce Vita a online aukční síň Artslimit pořádají charitativní online aukci Vlajek štěstí, které jsou od 6. 10. do 9. 10. vystaveny v expozici magazínu na mezinárodní přehlídce Designblok v prostoru Gabriel Loci.

Aukce probíhá od středy 6. 10. do soboty 9. 10. do 14:00 na artslimit.com.

Jak na to:

  • zaregistrujte se na stránkách artslimit.com
  • odešlete fotografii dokladu totožnosti
  • vyberte si oblíbenou vlajku a zadejte částku, kterou nabízíte
  • pravidelně sledujte vývoj aukce a přihazujte

Kompletní výtěžek ze všech vydražených položek, které umělci věnovali půjde ve prospěch projektu Paměti národa pořádanou příspěvkovou organizací Post Bellum.

Sdílejte na
Related posts