Na Netflix dorazila módní minisérie Halston. Stojí za váš čas?

Patrik Florián | Lifestyle, Móda | 14/05/2021

Jak dopadl pětidílný pokus režiséra Ryana Murphyho přiblížit život a tvorbu amerického módního designéra Roye Halstona Frowicka?

Halston měl možná Botticelliho oko pro krásu, rozhodně však neuměl hospodařit s penězi. Americký návrhář se poprvé dostal do hledáčku široké veřejnosti v roce 1961, když pro první dámu Bílého domu Jackie O. navrhl klobouk, jenž oblékla na inauguraci J. F. Kennedyho. V následujících dekádách se jeho minimalistické návrhy staly symbolem americké módní tvorby druhé poloviny 20. století, která soupeřila o pozornost se vzkvétajícími evropskými módními domy. Série špatných obchodních rozhodnutí a bujarý životní styl s přehnanými náklady – například za kokain či orchideje –, stál Halstona kontrolu nad vlastní značkou a nakonec i život.

Ve snímku se poměrně důvěryhodně ujal hlavní role Brit Ewan McGregor, vedle kterého si zahrála Krysta Rodriguez jako návrhářova dlouholetá spřízněná duše a múza Liza Minnelli nebo herec Gian Franco Rodriguez v roli Halstonovy příležitostné lásky Victora Huga.

O reinterpretaci osobního příběhu i jedinečného zeitgeistu druhé poloviny 20. století se postaral americké režisér Ryan Murphy, jenž má na kontě mimo jiné dokumentární sérii o smrti Gianniho Versace s názvem American Crime Series – Versace. Murphy je známý pro svou estetiku balancující na hranici vkusu a tendence přehánět. Tentokrát však režisér dokázal potlačit vlastní rukopis, aby nechal plně zazářit Halstonovy ikonické návrhy, ale i dokonalé interiéry, v nichž designér žil a tvořil, když právě neslavil po boku Andyho Warhola nebo Biancy Jagger v klubu Studio 54. Série vám tak zprostředkuje prohlídku věrné kopie prvního newyorkského butiku i dechberoucí kanceláře na vrcholu manhattanského mrakodrapu.

Ze seriálu Halston (zleva) David Pittu jako Joe Eula, Ewan McGregor jako Halston, Krysta Rodriguez jako LIza Minnelli a Rebecca Dayan jako Elsa Peretti. Kredit: Atsushi Nishijima / Netflix © 2021

Murphy, který stejně jako Halston, vyrůstal v americké Indianě, snil už jako malý kluk o podobně okázalém životě ve velkoměstě. Raným létům designéra se však věnuje pozornost jen okrajově. Čím vás naopak nová minisérie spolehlivě provede, je rozkvět Halstonova obchodního impéria, vrchol kariéry, kterým byla módní show Battle of Versailles roku 1973, i postupný osobní a podnikatelský úpadek, zakončený Halstonovou ztrátou kontroly nad vlastní značkou v osmdesátých letech. Americký sen končí rakovinou spojenou s onemocněním AIDS v roce 1990. Halston zemřel ve věku 57 let.

Ačkoliv vás snímek Halston rozhodně nenechá na pochybách o genialitě eponymního tvůrce, člověk se jen stěží ubrání dojmu, že důraz na senzační život plný sexu a drog hraje významnější roli než tvůrčí stránka designéra. Ostatně, podle deníku The Guardian i Halstonova rodina označila scénář za přehnaný a zbytečně provokativní. Jeho neteř, Lesley Frowick, se navíc nechala slyšet, že s ní seriál nikdo z produkční společnosti nekonzultoval.

Názor si nakonec musíte udělat sami. Pokud vám zbyde čas a chuť Murphyho dílo konfrontovat odlišným pohledem, doporučujeme po páté epizodě volně navázat stejnojmenným dokumentárním snímkem z roku 2019 z dílny francouzského filmaře Frédérica Tchenga.

Foto | Netflix
Le Grill

Aktuální číslo

Předplatné