Rektor a celý pedagogický sbor pražské UMPRUM se pyšní novými sošnými taláry od Liběny Rochové. Liší se od sebe odstínem modré, což je současná barva školy, a také pokrývkami hlavy. Ty pro vedení designovala a vyrobila Sofya Samareva, barety pro zbývající sbor pak podle návrhu Rochové vznikaly v TONAKu.

Liběna Rochová si před samotným navrhováním dělala rešerše talárů z celého světa a zhodnotila zkušenosti, které má s prací na talárech pro Ústavní soud ČR. Pro výrobu 40 talárů zvolila lehčenou vlnu s příměsí polyesteru od firmy Nová Mosilana (každý je vyroben ze 7,5 m látky), talár rektora má světlejší odstín modré a je z bavlny vysoké gramáže. Taláry mají důstojnou siluetu – široká ramena se sklady a vysoký límec zakrývají oblečení pod ním. Barety pro pedagogy jsou inspirovány malířskými a na jednom konci mají geometrické zakončení.

„Nové taláry jsem navrhovala tak, aby byly funkční, byly z kvalitní látky, odlehčené vlny s obsahem polyesteru, snadno se udržovaly a dobře se nosily i v horkém letním počasí, kdy probíhají promoce studentů. Veliký důraz jsem kladla na kvalitu a precizní řemeslné zpracování“, přibližuje svůj návrh autorka Liběna Rochová.

„Tento specifický geometrický tvar plstěného baretu jsme v TONAKu vyráběli poprvé. Ale i s ním si naši technologové a designéři poradili. Za jeho vznikem se skrývá 150 výrobních operací, z nichž 80 je výhradně ručních, například proces tvarování na formy z lipového dřeva, které pro barety speciálně vyráběli naši modeláři. Při výrobním procesu jsme také kladli velký důraz na bezodpadovost a udržitelnost. Výrobu tradičních pokrývek TONAK lze považovat za umění a naše klobouky, čepice a barety slouží při správné údržbě po generace. Smekáme náš klobouk TONAK před novými taláry a barety pro vysokoškolské profesory“, říká ke spolupráci marketingová manažerka TONAK Klára Šugárková.

Taláry si odbyjí premiéru začátkem léta na promocích nových absolventů školy.

www: umprum.cz

Sdílejte na
Related posts