Podle odhadů tabákových firem v Česku mentolové cigarety kouřilo až 400 tisíc lidí. Pro ně dnes nastal den „D“. 20. květen je totiž nejen u nás, ale ve všech ostatních zemích Evropské unie dnem, kdy si už v obchodech a trafikách nebudeme moci koupit oblíbené mentolky, které světlo světa spatřily už téměř před 100 lety. Co jste o cigaretách s příchutí možná nevěděli a jak je můžete plnohodnotně nahradit?
Zajímavosti
Ochucené cigarety mají mezi lidmi poměrně dlouhou tradici. Začalo se u mentolových, které spatřily světlo světa před téměř 100 lety. V USA se hned po uvedení staly nejoblíbenější cigaretovou příchutí. Mentolové cigarety umí nahradit drsnou a škrábavou chuť klasického tabáku, proto si na nich „pochutnává“ především mladá populace, která kouření zkouší. Právě to se stalo trnem oku, a proto v květnu začíná v celé EU platit zákaz jejich prodeje. Zajímavostí je, že výjimku u zákazu tvoří dýmkový tabák, doutníky a tabák do vodních dýmek. Evropská komise prý usoudila, že s těmito produkty mladí nezačínají, není proto nutné u nich příchutě zakázat.
Fakta
Škodlivost ochucených cigaret se nijak neliší od těch klasických, ale některé americké studie tvrdí, že jsou návykovější. Mentol totiž prý kuřáka nabádá, aby dým z cigarety vdechoval intenzivněji. V USA zakázali prodej ochucených cigaret už v roce 2009, mentolky však mezi nimi nebyly. Šlo především o ovocné příchutě, které přitahovaly děti. Až 90 % budoucích kuřáků totiž v dětském věku začínalo právě na ochucených cigaretách s ovocnou příchutí. Znovu se o zákazu mentolek hovořilo v roce 2018, ale i před dvěma roky ho FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv), který je za tuto oblast zodpovědný, odmítl. V Americe je zákaz mentolových cigaret velmi problematický, dle průzkumů totiž 9 z 10 Afroameričanů kouří právě je. Každý den začíná ve Spojených státech kouřit zhruba tři a půl tisíce dětí, což přepočítáno na české poměry znamená, jako by každý týden začalo kouřit menší okresní město. Dle odborníků by právě zákaz prodeje ochuceného cigaretového tabáku mohl tuto nepříznivou statistiku změnit.
Alternativy
V České republice po zákazu prodeje cigaret s ovocnou příchutí před několika lety přišel na řadu tedy i zákaz prodeje cigaret mentolových. Ten vstoupí v platnost v květnu letošního roku, a poté už si mentolky v trafikách nekoupíme. Unijní nařízení se ale nevztahuje na moderní alternativy klasických cigaret. Tyto produkty a jejich příchutě si členské státy regulují sami. Evropská komise pouze dohlíží na národní trhy. A tabákoví výrobci se snaží novému trendu, který vítají i adiktologové a odborníci, přizpůsobit svou nabídku. Kdo si mentol či jinou příchuť v souvislosti s nikotinem nechce odepřít, může vyzkoušet zařízení na zahřívání tabáku, elektronické cigarety či unikátní nikotinové sáčky, které dokonce tabák vůbec neobsahují. Nejdále se v šíři portfolia potenciálně méně škodlivých alternativ dostala společnost British American Tobacco, která do jejich vývoje věnuje v posledních letech velké úsilí. V její nabídce najdete zařízení na zahřívaný tabák glo, které nabízí kromě náplní s klasickým tabákem i ten mentolový, či vybrané ovocné příchutě. To platí i o zbrusu nové elektronické cigaretě Vype, kde je zájemcům k dispozici příchuť máty, lesního ovoce či tropického manga.
Jak přechod k alternativám čeští uživatelé zvládnou, ukáže čas, dle dostupných průzkumů se však ukazuje, že nejsou tak konzervativní, jak se traduje a nové alternativy zkouší v hojném počtu. Čím dál více z nich pak u nich zůstává, nebo pro ně představují i cestu, jak se svou závislostí skoncovat nadobro.