11 2 2025 Advertorial

Hřebenky jsou skrytá perla Prahy. Svah, po kterém se ze Strahova sklouznete dolů na Smíchov, je „osázen“ vzácnými příklady modernistické architektury, jež tu vyrůstaly od počátku 20. století. Developerská společnost SOLO Praha si mezi nimi vybrala jeden zašlý skvost, který po precizní rekonstrukci vrátila zpět na výsluní.

SOLO Praha

Vila Silenta byla postavena v roce 1912 podle projektu architekta Františka Kavalíra, žáka Jana Kotěry a spolužáka Josefa Gočára.

Chtěli jsme nezničit to krásné původní, ale přenést vilu časem do roku 2024 tak, aby se v ní krásně žilo.

David Raiser, CEO SOLO Praha

„Co bylo absolutně nevyhovující, byla dispozice vily. Tu jsme překopali úplně. Dokonce jsme se museli zbavit několika nosných zdí a jelikož jsou všechny obytné místnosti orientované na jih, bylo nutné dům vybavit klimatizací. Zvolili jsme kanálovou klimatizaci, schovanou do stropních konstrukcí. V případě rekonstrukce vily z roku 1912 to byla jedna z „větších“ výzev,“ dodává David Raiser.

Interiér vily měla na starosti Eva Raiser. Jak přistupovala k jeho rekonstrukci a podle čeho vybírala vybavení? „Důležitý pro mne byl respekt a pokora k původní stavbě. Stěžejními prvky jsou petrolejová okna, odstíny modro-zelené se prolínají z exteriéru až po interiér. A také motiv kruhu — jako první ho uvidíte nad vstupními dveřmi a na schodišti, které jsme repasovali. Poté se opakuje v interiéru, proto byly jasnou volbou baterie značky Gessi nebo obklady v dětské koupelně. Celá barevná škála je neutrální, není teplá ani studená. Kdybych měla interiér stručně charakterizovat, nazvala bych ho tichým luxusem. U nás nenajdete mramor ani zlaté kohoutky, ale nejkvalitnější materiály a ty nejlepší značky na trhu. Pokud bych měla najít jeden termín pro vyjádření všeho, co současná Vila Silenta nabízí, použila bych ‚noblesní eklektismus‘.“

Sdílejte na
Related posts