Ateliér Davida Chipperfielda s pobočkami v Londýně, Miláně, Berlíně a Šanghaji představil první fotografie budovy Nové Národní galerie v Berlíně, na jejíž rekonstrukci pracuje od roku 2012.

Modernistická stavba Neue Nationalgalerie byla na Potsdamer Strasse 50 postavena v letech 1965–1968 podle návrhu německého architekta Ludwiga Mies van der Rohe. V roce 2015 byla galerie uzavřena za účelem kompletní revitalizace a přestavby. Náročným projektem bylo pověřeno studio David Chipperfield Architects.

Během prací bylo z budovy odstraněno a následně navráceno přes 35 000 komponentů. Po celé ploše byla položena nová granitová podlaha a jen do prvního výstavního patra bylo nainstalováno 1600 metrů čtverečních nového skla, podle původního návrhu bylo přetaveno pět set svarů. Rekonstrukce se dotkla rovněž okolní zeleně, terasy, sochařské zahrady i přístupových cest.

Slavnostní znovuotevření galerie je naplánováno na duben 2021. Obnovení provozu zahájí výstava amerického výtvarníka a sochaře, průkopníka kinetického umění, Alexandra Caldera. Více informací najdete na stránkách stránkách Staatliche Museen zu Berlin a na davidchipperfield.com.

Sdílejte na
Related posts