POD LÍPOU

Petra Švecová | Architektura | 06/11/2019

Skloubit současný design a životní styl s geniem loci horské vsi se podařilo během rekonstrukce chalupy v Jizerských horách v Janově nad Nisou. Dům pod starou lípou stojí blízko silnice, architekt Jakub Smolka tedy musel řešit, kde je ještě veřejný prostor a kde už začíná soukromé území majitele. Pomohla mu tradiční dispozice domu rozděleného na „denní“ a „noční“ část. V přízemí, které nabízí největší kontakt s okolní přírodou i obcí, tak naleznete otevřený prostor s kuchyňským koutem, jídelnou a obytnou částí. Naopak podkroví skrývá obytné pokoje a ložnice, které obyvatelům poskytují plné soukromí.

Přístavky v intencích původních přílepků vstupu a mačkárny (ta nebyla zachována, ale její vysoký komín využívá dvorní posezení u udírny) pomáhají artikulovat venkovní prostor, skrytou jižní terasu za kuchyní s výhledem do údolí a dvůr mezi domem a kůlnou.

Nové vikýře, tvarově i umístěním hledající inspiraci v tradici místních regionálních architektonických forem, rámují výhledy z podkroví do údolí a do koruny lípy. Les ve svahu za domem čeká na umístění trucovny do skalní rozsochy. Pro dům bylo zásadní i zachování staré lípy, jedné z nejvyšších v Jizerských horách.

cube-a.cz

Foto | Alexandr Hudeček
galerie
Le Grill

Aktuální číslo

Předplatné