Nové příběhy českých i světových tvůrců, víkendová setkání s galeristy a designéry i nezaměnitelný kulturně-společenský program v atmosféře architektonicky mimořádného města. To vše nabídne 11. ročník komorního festivalu sběratelského designu Křehký Mikulov, který se již tradičně koná poslední květnový víkend (26. až 28. května). Noblesní zámecké prostory letos obsadí svérázné autorské instalace od čtveřice tvůrců – Tomáše Černého, Šárky Ištvánové, Anny Šupolíkové a Antonína Tomáška.

„Křehký je prostor pro představivost a vstoupit do něj může každý, kdo chce spojovat zdánlivě nespojitelné,“ uvádí designér Antonín Tomášek hlavní výstavu 11. ročníku art design festivalu Křehký Mikulov. Tomášek v Gajdošově sále mikulovského zámku rozehraje příběh téměř filmové imaginace a ve své instalaci kombinující sošky, proud tekoucí vody a světlo v hrnku kávy nechá na okamžik zastavit čas. Výtvarník a vedoucí ateliéru Design keramiky na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem navrhl pro značku Křehký dvě novinky – sběratelské figury pojmenované Silence of Charles Bronson a sérii šálků Unplugged.

A. Tomášek, šálky Unplugged

Další novinky pro značku Křehký připravili zástupci nastupující generace: Šárka Ištvánová navrhla pro Křehký limitovanou edici váz Pole lesy, Tomáš Černý limitovanou edici motýlích váz BMBRFLY a Anna Šupolíková rozšíří portfolio značky Křehký o sérii hrníčků s názvem Nejmilejší. Ty si pohrávají s různými odstíny barev i velikostmi a každý si tak snadno najde svého oblíbence.

Š. Ištvánová, Pole lesy

T. Černý, BMBRFLY

Kromě prezentace nových přírůstků do rodiny Křehký je cílem festivalu systematické mapování scény českého sběratelského designu, v posledních dvou letech pak zejména v oblasti autorského porcelánu a keramiky. Těšit se tak můžete na instalace známých a etablovaných tvůrců, jako je Daniel Piršč, Roman Šedina, Matěj Polách (viz úvodní obr.), Ľubomír Ontkóc či Maxim Velčovský.

Daniel Piršč během workshopu ve své manufaktuře učí Jiřího Macka zacházet s porcelánem.

Křehkost skla bude reprezentovat plastika od české designérky Elis Monsport, fotografii pak speciální projekt webu Swarm mag nebo snímky Václava Kopeckého. Značná část programu je věnována také studentům. V manufaktuře Daniela Piršče proběhne druhý ročník společné výstavy Ateliéru keramiky VŠVU v Bratislavě, ateliéru Keramika a porcelán pražské UMPRUM, Ateliéru keramiky FDULS v Plzni a ateliéru Design keramiky na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Třešničkou na dortu bude porcelánová hostina studentů ateliéru Milana Pekaře na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v Nástupním sále Zámku Mikulov.

G. Kušnínová a Darya Rashokina, studentky UMPRUM

Festival Křehký Mikulov se koná od 26. do 28. května a je otevřený veřejnosti zdarma. Výstava bude k vidění na Zámku Mikulov do 4. června. Více info na krehky.cz.

Sdílejte na
Related posts