Oslavte dvě dekády chytrého průvodce pro váš sladký život s předními osobnostmi umělecké scény a tím nejlepším z designu, módy, architektury, cestování a gastronomie.

Přesně tak – je to právě dvacet let od chvíle, kdy vyšlo první číslo časopisu Dolce Vita. Psal se rok 2002. Ve velké části Evropské unie, jejimž Česko ještě ani nebylo členem, se začalo platit eurem. Jižní Korea se poprvé v historii probojovala do Světového poháru ve fotbale a královna Alžběta II. oslavila půl století na britském trůnu.

Dnes slavíme významné jubileum my. Za ty uplynulé dvě dekády byla Dolce Vita svědkem bouřlivého rozvoje designu, architektury, módy, umění, gastronomie i cestování a o všechny postřehy, novinky a bující trendy se s vámi na stránkách více než dvou stovek vydání podělila. Kdo by si byl v roce 2002 pomyslel, že se české sklo probudí z kómatu. Že se vyrojí značky mladých absolventů a absolventek UMPRUM a dalších škol designu, které sebevědomě vyrazí do světa a na globálním trhu zapustí kořeny. Že se postaví tolik zajímavých soukromých rezidencí a v posledních letech i administrativních budov. A že se dámy budou s nadšením ukazovat v kreacích místních módních návrhářek a návrhářů.

Česko i svět se změnily k nepoznání, přestože – jak nyní sledujeme na Ukrajině – některé barbarské stránky lidství se k všeobecné hrůze stále nepodařilo vymýtit. V tomto vydání se ohlížíme zpět za těmi dvaceti úžasnými roky. S vydavatelem Antoninem Herbeckem, který časopis zakládal, zavzpomínáme, jak to tehdy všechno začalo. S designérem Maximem Velčovským se ohlédneme do minulosti a objevíme krásu znouzectnosti. V časové ose rozkročené mezi roky 2002 a 2021 si na jistě nikoli vyčerpávajícím výběru připomeneme významná díla a milníky českého i světového designu, architektury a módy. A historií se budeme probírat i v módním editorialu, který jsme pojali jako koláž toho nejlepšího, co fotografové a fotografky za ty roky na našich stránkách představili. V tradičních rubrikách však nepřijdete ani o aktuality a novinky, jež přinesl uplynulý měsíc.

Každá narozeninová oslava je nejen příležitostí ke vzpomínání, ale také k vyjádření díků. Vzdáváme velký dík těm desítkám lidí nejrůznějších profesí, kteří psali, fotili, líčili, stylovali, pracovali na grafické úpravě, v distribuci i obchodu. Seznam všech jmen by vydal na speciální číslo, ale vy víte, o kom je řeč. Děkujeme, bez vás bychom až sem nedošli. Velký dík patří i inzerentům, kteří nás podporovali a důvěřovali nám. Ani bez vás bychom tu dnes nebyli.

Ale především děkujeme vám, našim čtenářům a čtenářkám, protože víme, že někteří s námi věrně kráčíte celých těch dvacet let. Také se s úžasem divíte, jak rychle to uběhlo? Děkujeme samozřejmě i těm, kdo naskočili cestou.

Ke kulatinám jsme si pro vás připravili dárek v podobě děl dvou předních českých výtvarných umělců, Jiřího Davida a Krištofa Kintery, které najdete na následující dvoustraně. Doufáme, že se vám budou líbit – stejně jako narozeninová Dolce Vita.

Milé čtenářky, milí čtenáři, slavte s námi!

Roční předplatné časopisu Dolce Vita + Kubistický šálek od Modernisty

Objednejte si roční předplatné časopisu Dolce Vita za 990 Kč a získejte 10 vydání a designovou ikonu z roku 1911 v podobě kubistického šálku s podšálkem od architekta Pavla Janáka od značky Modernista v hodnotě 2 190 Kč jako dárek.

Šálek s podšálkem s dvanácti fasetami a kuličkovým ouškem je součástí kávového servisu, který v roce 1911 navrhl architekt Pavel Janák. Servis je v pěti různých dekorech: černý cik-cak, zlatý cik-cak, černá linka, zlatá linka a stříbrná linka. Šálek je reprodukcí originálu uloženého v pražském Uměleckoprůmyslovém museu.

Více se dozvíte na stránkách modernista.cz.

Sdílejte na
Related posts