Švédský design si během své historie vysloužil hned několik přívlastků – minimalistický, funkční, udržitelný. Náš výběr mladých designérů a značek vás však přesvědčí, že současná severská scéna nabízí ještě mnohem více.

Bolon

Odolné podlahové krytiny z tkaného PVC bez ftalátů a jiných ekologicky závadných látek vyrábí za použití 100% obnovitelných energetických zdrojů rodinná firma v městečku Ulricehamn od roku 1949. Technologicky i esteticky se řadí mezi naprostou světovou špičku.

bolon.com

Kauppi & Kauppi

Tvorba autorského i partnerského dua Niny a Johana Kauppi pokrývá široké měřítko od interiérů až po drobný design. Všechny projekty spojuje jedno – apel na střízlivost a přidanou hodnotu, což úspěšně demonstruje také mobilní pracovní modul BuildUp Meeting Pod.

kauppikauppi.se

Studio Supersju

V roce 2016 se zformovala šestice designérek s rozmanitými zkušenostmi, aby se společnými silami pokusily o záchranu a inovaci švédské tkalcovské tradice. Siri Pettersson, Arianna Funk, Vega Määttä Siltberg, Miriam Parkman, Mirjam Hemström a Ia Centerhall tvoří textilie od tradičních řemeslných tapisérií až po moderní experimentální recykláty.

studiosupersju.com

Beckmans College of Design

Budoucí generaci tvůrců nejen ze Skandinávie vychovává stockholmská univerzita Beckmans s důrazem na hodnoty humanity a ekologie. Důležitým aspektem studia je praxe v oboru – příkladem budiž nová kolekce sportovního náčiní studentek Dany Ferrazzini a Felicie Mebus pro značku Designtorget.

beckmans.se

Asket

S kvalitní a udržitelně vyrobenou módou pro muže přišli spolužáci z Vysoké školy ekonomické ve Stockholmu Jakob Dworsky a August Bard Bringéus v roce 2015. Dnes nabízejí také dámské oblečení a úspěšně konkurují řetězcům.

asket.com

Matti Klenell

Absolvent Univerzity Konstfack se díky své schopnosti balancovat mezi výraznou estetikou a užitností zapsal mezi nejvýraznější současné autory. Na kontě má spolupráci se značkami jako Iittala nebo Made by Choice i významná ocenění.

mattiklenell.com

TAF

Značky Muuto, Artek, String a mnoho dalších se v portofoliu pyšní produkty s výrazným rukopisem dvojice studovaných architektů Gabrielly Gustafson a Mattiase Ståhlboma.

tafstudio.se

Monica Förster

Dvojitá laureátka ocenění Swedish Designer of the Year ve své tvorbě umně kombinuje tradiční řemesla a high-tech postupy. Mezi její klienty patří značky jako Alessi, Tacchini nebo Svenskt Tenn.

monicaforster.se

Svensk Form × IKEA

Letitá spolupráce 175leté vládní asociace pro podporu švédského designu (Swedish Society of Crafts and Design) a severského nábytkového giganta IKEA ústí v pravidelné soutěže mladých talentů, vzdělávací programy i výstavy věnované současnému designu a udržitelnosti.

ungsvenskform.se

Norrfolks

První evropská šperkařská značka s transparentní výrobou ve Švédsku, Anglii a Itálii používá výhradně laboratorně vytvořené diamanty v kombinaci s recyklovaným zlatem.

norrfolks.com

Martin Thübeck

Mladý designér svou tvorbu neomezuje na tvarový nebo estetický purismus, zajímá jej také smysluplnost a pořádná dávka humoru. V poslední kolekci Betula používá pouze nevyužité březové dřevo ze švédského pilařského závodu, které doplňuje o další přírodní materiály.

martinthubeck.com

Färg & Blanche

Fredrik Färg a Emma Marga Blanche se proslavili spoluprací s ikonickými značkami i vlastními uměleckými projekty, jako je křeslo Wood Layer.

fargblanche.com

Kajsa Melchior

Patří mezi vycházející hvězdy práce s keramikou a se svým kritickým přístupem k designu ráda stírá hranice mezi sochou a nábytkem.

kmelchior.com

Totême

Zakladatelům značky Totême, Karlovi Lindmanovi a Elin Klingové, se podařilo skrze lásku k nadčasovosti a luxusní eleganci prorazit až v Paříži i dalších významných módních metropolích.

toteme-studio.com


Článek vyšel v prosincovém vydání Dolce Vity a vznikl ve spolupráci s Velvyslanectvím Švédska v Praze.

Sdílejte na
Related posts