Součástí letošního ročníku světelného Signal festivalu je i neonová instalace Michala Škapy, která oslavuje 125. leté výročí Pražské tržnice

Michal Škapa, který patří k nejvýraznějším autorům české graffiti scény, vytvořil k této příležitosti nový rozměrný neonový objekt nazvaný Světlonoš. Samotnou inspirací mu byly sochy býka a člověka u vstupu Pražské tržnice. Neonová kresba býka a jeho lidského průvodce se stává v pojetí umělce proměnlivou. Postupným rozsvěcováním a zhasínáním se animuje. Býk symbolizuje sílu a nespoutanou vášeň. Lidská postava představuje jakéhosi světlonoše, se kterým se snadno můžete vydat do neprobádaných končin a směle vykročit vstříc neznámé budoucnosti – tedy stejně jako Pražská tržnice, která svou novou éru zažívá právě teď. Neonová realizace pro Pražskou tržnici byla pro umělce velkou výzvou. S médiem neonu pracuje posledních pět let. Neonové trubice Škapa často propojuje se svým volným uměním v kombinaci s plátny či jako samostatný prvek pro stavbu komplexních objektů. Dílo Světlonoš je ostatně složeno rovnou ze 150 neonových trubic. Na místě by mělo zůstat dlouhodobě, minimálně však rok.
„Práce Michala Škapy v prostorách Pražské tržnice je pro nás důležitým krokem. Dlouhodobě se snažíme o zanechání stálého uměleckého díla v pražském veřejném prostoru a zároveň prodloužení našich aktivit na celý rok. Naše společnost Signal Production není jen Signal Festival, byť je nejviditelnější. Jsme rádi, že se nám podařilo najít místo, na kterém zůstane instalace minimálně rok. Pražská tržnice je navíc lokalita, která má před sebou skvělou budoucnost a prošla celou řadou koncepčních změn. Doufáme, že se instalace od Michala Škapy stane symbolem, který v tržnici zůstane navěky. Zároveň jsme nadšení, že instalace zůstává delší dobu právě na Praze 7, kam Signal Festival směřuje letos vůbec poprvé. Vzniká tím silnější propojení s Holešovicemi,“ popisuje ředitel festivalu Martin Pošta.

Sdílejte na
Related posts