Jeho nábytek je tak trochu jako Nils Holger Moormann sám – na první dojem asketický a minimalistický, na ten druhý zábavný a navržený s obrovským nadhledem. Jednotlivé kusy působí jednoduše, takže řadu detailů možná nejprve přehlédnete. Jakmile si jich ale všimnete, dojde vám, jak dobře jsou promyšlené.
„Jediná věc, v níž jsem opravdu neústupný, je flexibilita,“ tvrdí německý designér Nils Holger Moormann, zakladatel stejnojmenné značky. Sám sebe popisuje jako globetrottera, který procestoval svět s minimem zavazadel, jen s těmi opravdu nezbytnými věcmi. A právě to prý ovlivnilo i nábytek, který vyrábí – lehký, minimalistický a především funkční. „Myslím si, že dobrý kus vás bude bavit po hodně dlouhou dobu,“ vysvětluje s tím, že některý design vás sice na první dojem oslní, po čase ale skončí odložený do kouta. Což je něco, čeho se snaží vyvarovat.
Sám je vlastně autodidakt, původně studoval práva, láska k designu jej ale v osmdesátých letech dovedla k založení eponymní značky. Nábytek pro ni sám navrhoval, zároveň ale vyráběl i návrhy mladých tvůrců a studentů designu. Dnes je jeho jméno ztělesněním tzv. Neues Deutsches Design – hnutí, které se objevilo v Německu v osmdesátých letech a bylo do jisté míry protipólem tehdy oblíbeného postfunkcionalismu.
Jedním z poznávacích znamení značky „NHM“ je využití dřeva a kombinace materiálů, nejdůležitější je ovšem již zmíněná funkčnost. To však neznamená, že by byl tenhle nábytek nudný. „Určitá dětská hravost je podstatná. Vždy mi přišlo hloupé, když někdo říká: To je moc dětské. Podle mě jsou takové věci skvělé. Když přicházíme s novým nábytkem, nikdy nepřemýšlíme, jestli se bude dobře prodávat. Chceme, aby byl zajímavý, unikátní a měl v sobě určitý šarm,“ vysvětluje. Už z toho důvodu, že nábytek je druhá nejbližší věc, kterou lidi vlastní, hned po oblečení. „Přijdete domů a chcete si sednout. A to by mělo fungovat.“ I proto jsou pro něj tak důležité detaily, které vám mají vše usnadnit. Pokud se třeba podíváte na pracovní stůl Kant, zaujme vás hrana do „V“, kam si můžete odložit knihy, papíry a tužky, takže pracovní plocha zůstane prázdná. U křesla Bookinist, jež navrhl Moormann (nadšený čtenář a majitel obrovské knihovny), vás potěší nejen to, že je pojízdné, takže si lze číst kdekoliv, ale i fakt, že do zad křesla a bočnic uložíte až 80 knih. Rozečtené knížky tak máte po ruce, ale dobře srovnané. Nechybí ani místo pro brýle, záložku, tužku, ořezávátko a lampu.
Nábytek Nils Holger Moormann se snadno složí i rozloží. Často nevyužívá žádné kovové spoje, jednotlivé části do sebe přesně zacvaknou, případně drží díky lankům. Přesto je výsledek velmi pevný. Záslužný je i důraz na ekologii – značka spolupracuje s regionálními výrobci, vzdálenými maximálně 40 kilometrů.
Nils Holger Moorman
Stejnojmennou značku založil Nils Holger Moormann v roce 1982, dnes jeho firma se sídlem v německém Aschau zaměstnává čtyřicet lidí, vedle Moormanna pro ni pracují nebo pracovali i další designéři, například Axel Kufus nebo Konstantin Grcic. Kromě továrny provozuje Nils Holger Moormann také hotel Moormann Berge, podle časopisu Geo Saison jeden ze stovky nejhezčích hotelů v Evropě – v něm si můžete vyzkoušet, jaké to je bydlet s produkty této značky. www.preklizka.com
www.moorman.de