Jak vypadá ideální muzejní a galerijní sedací nábytek 21. století? Odpovědi hledá nový projekt Uměleckoprůmyslového musea v Praze ve spolupráci s výrobcem městského mobiliáře mmcité a Technologickou agenturou České republiky.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze otevřelo 10. února výstavu Posaďte se! Do poloviny dubna si tak v historické budově UPM můžete vyzkoušet prototyp chytré lavičky s názvem Sit&See, jež navrhli designéři David Karásek a Viktor Šašinka jako nábytek sloužící k odpočinku ve stálých muzejních expozicích.

„Při navrhování smart lavice hrozí riziko, že se zvrhne v hračkářství mnoha funkcí,“ komentuje vývoj designér David Karásek z firmy mmcité. „Pro nás je důležité vybrat ze všech funkcí pouze takové, které mají smysl. Lavice bude v první řadě plnit prastaré funkce, které vycházejí z ergonomie a fyziologie člověka. A člověk si někdy potřebuje sednout,“ uzavírá pragmaticky.

Prototyp lavice Sit&See je doplněn o iPad, madlo sloužící k pohodlnému sedání i prostor k odložení hole. Puristický design je vyústěním soustředěného procesu hledání vhodného tvaru a sofistikovaného začlenění všech funkcí. Stabilita, bezpečnost, odolnost, vizuální nenápadnost, ušlechtilost proporcí a materiálu, kterým je lokální jasanové dřevo, dělá ze sedacího nábytku plně funkční, univerzální a variabilní doplněk muzejních a galerijních interiérů.

Na připojeném iPadu je nainstalován projekt Osobní knihovna Jana Kaplického, který uživatelům umožňuje listovat v knihách a stránkách, jež český architekt a vizionář moderní architektury považoval za zajímavé. Na výstavě můžete lavici nejen vyzkoušet, ale i porovnat se sedacími nábytky v expozicích 20. století.

Jak se sedí v českých zemích

Projekt doprovází eponymní publikace autorek Ivy Knobloch a Mariany Kubištové, která jako první v českých zemích seznamuje s historií sedacího nábytku v expozicích a vývojem venkovního nábytku.

Výstava Posaďte se! potrvá od 10. 02. 2022 do 10. 04. 2022 v historické budově Uměleckoprůmyslového musea v Praze na adrese 17. listopadu 2, Praha 1.

Více informací najdete na upm.cz.

Sdílejte na
Related posts