18. ročník slovenského ocenění Národná cena za dizajn se tentokrát zaměří na produktový design, jenž může být také digitálního či multimediálního charakteru.

Soutěžit se bude v osmi oblastech: Móda & Životní styl; Sport & Volný čas; Domov & Veřejný prostor; Práce & Mobilita; Společnost & Životní prostředí; Umění, Design a Řemeslo; Nové horizonty (experimentální koncepty a díla, která se vymykají běžným zadáním) a Studentský design.

Do slovenské Národní cena za design 2021 se mohou přihlásit produktový designéři, firmy spolupracující s designéry a studenty vysokých škol, se zaměřením na produktový design anebo souvisejících odborných disciplín, a jiných odborníků pracujících v oblasti designu.

Do soutěže se rovněž mohou přihlásit designéři žijící v Česku se slovenskou státní příslušností a čeští studenti studující na slovenských vysokých školách.

Přihlášené projekty zhodnotí mezinárodní porota. Ta z přihlášených děl v létě vybere nominace, které budou následně prezentovány na podzim formou výstavy. Jména oceněných se dozvíme na slavnostní předávání cen NCD21 rovněž na podzim.

Hodnocení proběhne na základě následujících kritérií: relevance a vliv na zvolenou oblast, estetika, funkčnost, ergonomie a bezpečnost, etika, sociální a ekologická zodpovědnost, inovace, komunikativnost a kvalita zpracování.

Cílem NCD je nejenom kritickým okem hodnotit design, ale rovněž šířit povědomí o slovenském designu mezi širokou veřejnost a prezentovat to nejlepší, co na Slovensku vzniká. „Dizajn je najkratšia cesta umenia k človeku. Každý z nás hodnotí dizajn pri kúpe smartfónu, nábytku, odevu alebo knihy. NCD ponúka vynikajúci prehľad slovenského dizajnu za ostatné roky a zároveň vyberá to najlepšie, s čím sa chválime doma i v zahraničí. Počas Roku slovenského dizajnu je práve NCD oslavou a zároveň propagáciou najlepšieho slovenského produktového a komunikačného dizajnu,” říká Maroš Schmidt, ředitel SCD.

Přihlášky s návrhy, které vznikly mezi 1. lednem 2019 a termínem ukončení přihlašování, je možné odesílat do pondělí 7. června 2021 prostřednictvím online formuláře. Více informací najdete na ncd.scd.sk.

Sdílejte na
Related posts