Karlovarská sklárna nedávno přestavila první kolekci, za níž stojí její umělecký ředitel, designér Jan Plecháč. Konkrétně se jedná o romanticky laděné vázy Harmonic, přírodou inspirované vázy Pinea a nápojový set 1913. Všechna díla spojuje nadčasové tvarosloví a vysoká řemeslná kvalita. Právě to jsou hodnoty, kterých se chce Moser držet i do budoucna.

Jan Plecháč s vázou Harmonic

Moderní sběratelský kus i nepostradatelná esence každodenního života, tak by se daly popsat vázy Harmonic, které nechávají rozehrát kontrasty jemných, ručně broušených linií s masivním dnem a jejichž oválný tvar vybízí ke hře s květinovým aranžmá. „Váza, která dokáže zachytit a přenést do vašeho domova okamžiky prchavé přírodní harmonie. Ranní mlha, červánky nebo rosa na rozkvetlé louce – podmanivé odstíny těchto efemérních momentů rozvíjí jemný, precizní brus z rukou našich mistrných sklářů, který vám nabídne nový úhel pohledu na svět,“ odhaluje příběh kolekce Harmonic její autor Jan Plecháč.

tváří váz Harmonic se stala baletka Miho Ogimoto

Kolekce Harmonic je dostupná ve dvou velikostech, ve dvou barevných provedeních – růžovém opálu a kouřově zelené – a v matné či lesklé úpravě brusu. Růžový opál, navazuje na originální vzorník Leo Mosera, technického a uměleckého ředitele sklárny z konce 19. století. Kouřově zelená představuje nový směr, jejž udává umělecký ředitel Jan Plecháč, který o ni obohatil barevnou škálu Moseru.

vázy Pinea

Kolekce Pinea představuje návrat k rukodělnosti a základním přírodním strukturám. Vázy vybízejí k doteku a probouzejí všechny lidské smysly. Inspirací jak pro samotný název, tak pro celý design se staly designérovy procházky lesem a povrch borovice. Jan Plecháč tak díky této kolekci přináší do portfolia značky Moser zemité barvy a nedokonalé přírodní struktury.

nápojový set 1913

„Nápojový set 1913 je inspirován starším, avšak ryze nadčasovým souborem, který vznikl ve sklárně Moser před více než sto lety. Vytáhli jsme jej z archivu, pohráli si s proporcí a designem tak, abychom jej posunuli do dalšího tisíciletí. Kolekce boří hranice mezi těžkými sklenicemi na tvrdý alkohol a odlehčenou variantou na soft drinks. Věřím, že bude bavit budoucí generace i za dalších 110 let,“ říká Jan Plecháč. Celý set je tvořen karafou a třemi typy sklenic, vše vyrobené z křišťálu tradiční kuličskou technikou. 

edice Bark

Nápojový set Bark je limitovanou edicí vycházející ze souboru 1913. Nahrazuje čisté formy nepravidelností přírodních struktur, a tím zdůrazňuje hodnotu řemeslné výroby. Hlavním tvůrčím zdrojem inspirace se stal návrat k přírodě v dnešní přetechnizované době. Každý jeho kus ze souboru tak má jedinečnou strukturu, což z něj činí unikát a Bark podněcuje k doteku a zkoumání nejen vizuálně, ale i hapticky.

Více info najdete na moser.com.

Sdílejte na
Related posts