Typografka Petra Dočekalová letos získala na Bienále Brno Cenu Českých center a nás hned napadlo, že bychom s ní mohli navázat spolupráci. Je to tady! Petra pro nás navrhla obálku letního dvojčísla a my vás s ní na oplátku seznámíme.

„Studovala jsem v ateliéru Tvorby písma na UMPRUM. Nastoupila jsem ke Karlu Halounovi, Luboši Drtinovi a Tomáši Brousilovi, toto složení se později proměnilo v trio Haloun, Brousil a Sidun, se kterými pracuji i mimo akademické prostředí. Tomáš a Radek mě velmi brzy vzali do týmu Briefcase Type Foundry, studia, ve kterém pracujeme na písmech a technické podpoře fontů. Ze studia se tak brzy stala profese a dnes si nedokážu představit, že bych se typografii naplno nevěnovala,“ říká Petra, jejíž práce sahá od letteringu ponožek, tetování přes aplikace, kavárny, časopisy pro nadace a galerie až po písma na zakázku pro zahraniční televizi či fonty pro různé účely. Právě dokončuje svůj největší projekt – publikaci o typografu Jaroslavu Bendovi.

Petra se zaměřuje na písmomalířství, kaligrafii a lettering. Organizuje typografické přednášky, workshopy a výstavy. Věnuje se tvorbě i technické opravě písem. Je editorkou knih Jaroslav Benda a písmo a Jaroslav Benda 1882–1970 (vyjde letos na podzim), Skripty do výlohy (2014) a TYPO 9010 (2015). petra-d.com

Sdílejte na
Related posts