TON uvádí kolekci modulárních stolů a stoliček P.O.V. z dílny německého studia kaschkasch

Patrik Florián | Design | 14/04/2021

Český specialista na dřevěný ohýbaný nábytek se spojil s kolínskými designéry Florianem Kallusem a Sebastianem Schneiderem, aby společně představili zatím nejmodulárnější sérii nábytku z Bystřice pod Hostýnem.

Česká firma TON nečeká na neustále se vzdalující mezinárodní veletrh designu Salone del Mobile v Miláně. Svou prozatím nejmodulárnější kolekci, která vznikla ve spolupráci s německým studiem kaschkasch, odhaluje online. Její podstatu tvoří stoly složené z kónických ohýbaných podnoží, na něž usedají různě velké a tvarované desky. TON při výrobě kolekce používá tři typy dřevin – buk, dub a americký ořech, který se vyznačuje výraznou kresbou dřeva.

Variabilní stoly doplňují přenosné stoličky, které jsou v nabídce rovněž v čalouněném provedení. Pro snadnou manipulaci většího počtu nastohovaných stoliček byl navržen praktický minimalistický vozík.

Vývoj kolekce trval téměř dva roky a začal návštěvou továrny, která oba milovníky dřeva nadchla vysokým podílem ruční práce a precizním řemeslným zpracováním produktů. „Oba designéři pocházejí z tesařských rodin, díky tomu rozumí materiálu a technologickým postupům. Z celého procesu spolupráce, který obohatil obě strany, jsem měl velmi dobrý pocit,“ řekl Alexander Gufler, art director TONu, pod jehož dohledem kolekce vznikla.

„Hlavním cílem bylo navrhnout stoly, které sednou stávajícím produktům společnosti a zároveň přinesou do portfolia něco nového. Kónická podnož kontrastuje s jemnými liniemi ohýbaného nábytku,“ popsal designér Sebastian Schneider. „Mimo to jsme chtěli vyvinout produkty, které budou fungovat v různých prostorách – restauracích, kancelářích i domovech,“ dodává Florian Kallus.

„Charakter kolekce je určen zejména použitým materiálem a tvarem podnože. Ta vzniká složením tří tvarově stejných ohnutých překližkových plátů, které tvoří základ pro celou rodinu stolů. Název Point of View poukazuje na to, že jsou stoly z každého úhlu pohledu jiné a zároveň znázorňuje práci v našem studiu. Jako duo musíme neustále vnímat názor toho druhého a společně najít nejlepší možná řešení. Na stejném principu jsme vybudovali i spolupráci se společností TON,“ uvedl designér Florian Kallus.

Studio kaschkasch založili v roce 2011 němečtí designéři Florian Kallus a Sebastian Schneider v Kolíně nad Rýnem. Duo se specializuje na design nábytku a svítidel, pro které je charakteristické použití tradičních řemesel a inovativních technologických řešení.

Kolekce bude dostupná od 1. května 2021. V případě uskutečnění veletrhu Salone del Mobile v Miláně si je bude možné prohlédnout na stánku značky TON.

Foto | archiv firmy

Aktuální číslo

Předplatné