Dřevo vypráví svým vlastním jazykem. Už více než 70 let mu naslouchají lidé tvořící pod značkou Javorina a skrze jeho kresbu odkrývají příběhy stromů. Příběhy psané slovenskou přírodou, drsné a nádherné, zhmotněné v masivním dubovém nábytku, který tato značka vytváří s úctou ke krajině, řemeslu člověka a jeho kreativitě.

Javorina byla založena v roce 1947 jako první výrobní družstvo na východním Slovensku, navazuje na bohatou stolařskou a řezbářskou tradici na Spiši a dnes je největším slovenským výrobcem masivního nábytku. V současnosti patří slovenská nábytkářská značka k evropské špičce a každý kus masivního nábytku Javorina je ručně opracovaný unikát vyrobený ze dřeva slovenských dubů. Majestátní a trvanlivý jako stromy samy.

Vztah k přírodě

Cesta, na které se ze dřeva stane unikátní kus nábytku, je dlouhá a náročná. Javorina se k němu chová jako k vzácnému přírodnímu zdroji. Nábytek proto vyrábí v takřka uzavřeném cyklu s minimálním množstvím odpadu a k obnovitelnosti přímo přispívá výsadbou dubových stromků za každého zákazníka. Finální úpravu mají v Javorině na starosti přírodní oleje a vosky. Zaručují tak nejen dlouhodobou trvanlivost, ale i snadnou údržbu a plnou obnovitelnost oblíbených kusů nábytku v domácích podmínkách.

Řemeslná zručnost

Dřevo vypráví svým jazykem. Příběhy stromů ukryté v jeho kresbě a vyprávěné podtatranskou přírodou zhmotňují generace řemeslných mistrů Javoriny do unikátních kusů nábytku. Postele, židle, stoly, knihovny a další oblíbené kusy vybavení interiéru vznikají v rukou lidí, kteří umí naslouchat potřebám materiálu a citlivým přístupem z něj získat to nejlepší.

Smysl pro design

Jednoduchost, preciznost a jistá konzervativnost designu Javorina garantují, že nábytek této značky zůstane nadčasový. Pořízení kvalitního nábytku je zároveň i nemalou investicí, proto klade Javorina důraz i na udržitelnost designu v tom smyslu, aby nově pořízený kus vybavení interiéru nevyšel z módy a působil svěže i po několika letech. Správnost tohoto pojetí osvědčují mnohá ocenění získaná na domácích i zahraničních výstavách za výrobky, na kterých značka Javorina pravidelně spolupracuje se zkušenými evropskými designéry.

Pro rok 2021 vyvinula Javorina pod vedením šéfdesignéra Leo Čellára nové komody z kolekce LINK +. Vertikálně koncipovaná komoda LINK + může sloužit jako barová skříňka nebo malý domácí homeoffice. V pravé části má otvírací „laťková“ dvířka, zatímco levá strana umožňuje využít sklopná dvířka ve výšce psacího stolu a dvě zásuvky.

Horizontální komoda LINK + určená zejména do jídelen staví na detailu frézovaných, zapuštěných hran. Sklopná dvířka jsou konstruovaná ze šikmo frézovaných a vertikálně spojených latěk. V levé části se nabízejí tři velké zásuvky s push systémem otevírání.

Nábytek Javorina je k vyzkoušení a objednání v showroomu v Praze, v Brně či na javorina.sk.

Sdílejte na
Related posts