Královské zahrady Pražského hradu současnému designu svědčí, zejména když se jedná o český porcelán a sklo. Výstava Made by Fire v Míčovně ani putovní Designblok Cosmos proto s úderem nedělní 21. hodiny neskončily, ale pokračují dál až do neděle 15. 10. Pokud jste tyto dvě přehlídky v rámci nabitého pětidenního programu nestihli navštívit, nezoufejte. Máte ještě týden k dobru!

DESIGNBLOK COSMOS
Designblok se již pětadvacet let věnuje rozvoji české designérské scény, spolupracuje s renomovanými designéry, podporuje mladé autory, propojuje tvůrce a průmysl a reprezentuje český design v zahraničí. To vše se promítlo do exteriérové výstavy – kosmické kapsle, která ve formě pojízdné galerie skrývá deset originálních skleněných děl od deseti špičkových českých designérů. Kurátorský výběr Jany Zielinski a Jiřího Macka uvádí autory, kteří jsou s festivalem pevně spjati – Jakuba Berdycha Karpelise, studio DECHEM, Lucii Koldovou, Václava Mlynáře, Lukáše Nováka, Jiřího Pelcla, Ronyho Plesla, Tadeáše Podrackého, Maxima Velčovského a Jana Plecháče, který je zároveň autorem inovativního architektonického řešení. Pro výstavu byl na míru upraven návěs nákladního automobilu, který se po zaparkování na požadované lokaci rozloží na výstavní plochu o velikosti 65 m2. Interiér pokrývají zrcadla, exteriér je zahalen do stříbrného reflexního pláště. 

MADE BY FIRE
Neméně výjimečným protějškem v areálu Pražského hradu je společný projekt Moravské galerie v Brně a Designbloku nazvaný Made by Fire, který navazuje na úspěšné uvedení na jaře na největším světovém festivalu designu v Miláně. Výstava nabízí téměř 100 exponátů od 40 českých tvůrců z oblasti skla, porcelánu a keramiky na pozadí aktuálních společenských otázek. Výběr kurátorek, kterými jsou publicistky Danica Kovářová a Eva Slunečková, nechává nahlédnout také do procesu vzniku jednotlivých objektů. Zastoupeni jsou progresivní současní designéři, mistři oboru i mladí autoři na počátku svých kariér. Architektuře výstavy dal podobu designér Maxim Velčovský společně se studiem edit! architects. Najdete ji v Míčovně Pražského hradu.

Výstavy Designblok Cosmos a Made by Fire v Královské zahradě Pražského hradu a Míčovně bude možné zhlédnout do 15. října 2023.

Sdílejte na
Related posts