Živá voda jménem design: Jan Rabell přesídlil z Karibiku na Vysočinu, kde zachránil sklárnu starou dvě století

Patrik Florián | Design, Technologie | 07/08/2021

Pražák s kořeny z Portorika se ve třiceti letech rozhodl vyměnit kariéru bankéře za křehké sklářské řemeslo. Dnes Jan Rabell řídí skupinu Janštejn Glass Group se 135 zaměstnanci, sklárnou a obratem 300 milionů korun. Pod značkou Brokis vozí český design do celého světa.

Filozofická otázka na úvod. Co pro vás znamená světlo?
Život, energii, temperament, sílu, naději a pot. Na konci 90. let jste odkoupil pohledávky sklárny v Janštejně, a stal se tak jejím majitelem. Proč jste se rozhodl investovat právě do skla? Tehdy jsem pracoval v bankovním sektoru a připadalo mi to jako zajímavá investiční příležitost. Zpočátku šlo o ryze spekulativní nákup, ale netrvalo dlouho a já se do rozžhavené hmoty zamiloval.

Tehdy jste kormidlo rychle stočil z levné sériové výroby na zakázkovou designérskou tvorbu po italsku.
Ve sklárně se vyráběly velkosériové zakázky za nízké ceny a mně bylo jasné, že je to dlouhodobě neudržitelné. Odjel jsem se inspirovat do Itálie, zainvestoval do velkých pecí a urychleně začal hledat nové, náročnější zákazníky, ochotné připlatit si za vyšší přidanou hodnotu.

Sklárna Janštejn je druhá nejstarší sklárna ve střední Evropě s nepřetržitým provozem od roku 1809. Starou hutní halu Jan Rabell postupně nahradil deseti italskými pecemi.

Jak se vám povedlo přesvědčit velké značky jako Artemide nebo Foscarini?
Byla to dlouhá a náročná cesta. Neobešlo se to bez nepříjemných osobních jednání a neustálého dokazování, že jsme schopni dodržet všechny požadavky kvality skla a dodací lhůty. Na druhé straně jsem musel přimět své zaměstnance, aby změnili styl práce i parametry kvality. Byla mezi námi bariéra, mně bylo třicet, jim čtyřicet a víc. Tak jsem sundal kravatu a šel se učit foukat sklo.

V roce 2008 jste založil vlastní značku Brokis. Co vás k tomu vedlo?
Ta myšlenka zrála v mé hlavě delší dobu. Chtěl jsem zúročit zkušenosti i každodenní jednání s výrobci svítidel a konstruktéry, kterým jsem předával cenné rady týkající se skleněných částí svítidel.

V čem dnes Brokis vyniká mezi českou konkurencí a čím je výjimečný ve světě? Od samého začátku klademe velký důraz na kvalitní design doprovázený špičkovou kvalitou a rychlostí při vývoji a implementaci nových výrobků.

Kolekce svítidel Ivy má připomínat pnoucí se rostlinu. Letos ji kreativní ředitelka značky Brokis Lucie Koldová doplnila o lampičku s akumulátorem.

Jaké obchodní kanály a regiony jsou pro váš byznys klíčové?
Vyvážíme do více než sto zemí světa, kde nás zastupují agentury nebo jednotliví agenti. Nejvýznamnějším trhem je pro nás Evropa – konkrétně země Beneluxu, Německo a Francie. Stavíme na rozsáhlé síti s více než dvěma a půl tisíci aktivními obchodními klienty, myšleno obchody nebo architektonickými studii.

Bez čeho se při práci neobejdete?
Bez své manželky, která mě doprovází od samého počátku, a bez svých dětí a jejich partnerů, kteří nám pomáhají. Rodina a můj optimismus mi dodávají energii pro překonání těch nejtěžších chvil.

Jmenujte základní ingredience úspěšného podnikání v designu.
Pracovitost, pokora, trpělivost a důslednost.

Poměrně málo se mluví o nárocích sklářského průmyslu na zdroje. Jak se stavíte k problematice udržitelnosti?
Při výrobě našich svítidel klademe velký důraz na snižování uhlíkové stopy, veškerá naše elektřina pochází z obnovitelných zdrojů. Jako součást řešení jsme vytvořili materiál Brokisglass. Recyklujeme tak střepy z výroby ručně foukaného skla. Separují se, fragmentují, čistí a následně opětovně taví do desek, které lze formátovat pomocí vodního paprsku na různé tvary. Dají se také ohýbat, stavět do 3D objektů nebo kombinovat v různě barevných sklovinách. Slouží tak například jako fasádní desky, interiérové obklady, dekorace nebo obrazce na přání. My Brokisglass používáme při výrobě svítidla Nightbirds od Borise Klimka. Střepy, které už dál nejde použít, zase slouží například při výrobě cementu.

Recyklát Brokisglass vzniká tavením střepů z výroby ručně foukaného skla a dál se používá jako krytina nebo materiál pro výrobu dalších produktů.

Na čem aktuálně pracujete?
Na vývoji několika nových kolekcí. Připravujeme se na české i mezinárodní výstavy, které proběhnou snad už letos na podzim. Chceme zopakovat úspěšné dny otevřených dveří v naší sklárně.

Jaké jsou vaše dlouhodobé plány a sny?
Mým hlavním cílem je dostat skupinu Janštejn Glass Group na přední světová místa v oblasti výroby a zpracování ručně foukaného skla. Vedle toho sním o tom, že proměníme vilu původního majitele sklárny z první republiky v důstojné muzeum, které představí historii sklárny Janštejn od jejích počátků v roce 1809 až do současnosti. Měl by tam vzniknout také prostor pro pořádání workshopů pro designéry a sklářské výtvarníky. Malá vesnička Janštejn na konci cesty pod Javořicí by se tak stala centrem sklářského dění.

Brokis prodává také v Portoriku. Vracíte se i vy někdy ke svým kořenům?
Fakt, že se Brokis prodává i v Portoriku, se upřímně děje bez mého přičinění. Ale těší mě to! Sám bohužel nemám tolik času, abych se tam vracel pravidelně, ale s rodinou jsem samozřejmě v kontaktu.

Co vás naučil uplynulý rok?
Poslední rok mi přinesl více pokory a rozvážnosti. Uvědomil jsem si důležitost podpory lokálních výrobců i nezávislosti na vzdálených dodavatelích. Období pandemie nám dokázalo, že i v těžkých časech mají lidé zájem obklopit se nadčasovým designem a kvalitou.


Jan Rabell

Je majitelem a výkonným ředitelem Janštejn Glass Group a výrobce svítidel Brokis. Narodil se v Praze, ale dětství prožil v Portoriku, odkud pochází jeho otec. Po ukončení střední školy se vrátil do Česka, kde pokračoval ve studiu na VŠE. Po osmi letech v bankovním sektoru investoval do upadající sklárny Janštejn, v níž záhy objevil novou kariéru i celoživotní vášeň.

V rubrice Design Business vám představujeme firmy a projekty, za jejichž úspěchem stojí kvalitní design i silný podnikatelský duch. Další rozhovory najdete zde.

Foto | Martin Chum, Jan Voharčík, Adéla Havelková
Le Grill

Aktuální číslo

Předplatné