Chcete v sobě nechat doznít fenomenální úspěch Markéty Vondroušové a Barbory Strýcové na letošním Wimbledonu? Zajděte na zahradní výstavu Tennis Garden v areálu Uměleckoprůmyslového musea v Praze, na níž fotografka Radka Leitmeritz představuje sérii portrétů devíti velkých žen české tenisové historie.

Výstava fotografií Tennis Garden je věnována fenoménu českého ženského tenisu. Během let 2019 – 2022 vytvořila Radka Leitmeritz sérii portrétů devíti českých tenistek: Martiny Navrátilové, Hany Mandlíkové, Heleny Sukové, Barbory Strýcové, Petry Kvitové, Karolíny Plíškové, Barbory Krejčíkové, Karolíny Muchové a Markéty Vondroušové. Společně s Radkou Leitmeritz expozici architektonicky připravil Jerry Koza z Atelieru SAD, sám vášnivý sportovec.

Venkovní výstava vznikla jako doprovodná akce k vydání publikace ONE:LOVE Radky Leitmeritz, kterou obrazově připravili grafický designér Marek Pistora a kurátorka Danica Kovářová. V ní se mimo slavných žen objeví také fotografie míst, která jsou v Čechách s tenisem spjatá – kurtů a starých kluboven, osobní postřehy současných i bývalých tenisových profesionálek na téma láska ke hře, k blízkým, k životu, láska na první pohled… Nechybí ani vyznání vášnivé tenisové amatérky – herečky Národního divadla Zuzany Stivínové nebo text novináře Marka Gregora, přibližující půlstoletí úspěchů ženského tenisu v československém a později českém prostředí. Wimbledon 2023 a úžasné vítězství Markéty Vondroušové v ženském singlu i vůbec poslední turnajové vítězství Barborty Strýcové ve dvouhře otevírají další kapitolu…

Od roku 2019 vzniká ve spolupráci s vedením tenisového okruhu WTA a značkou Porsche, která dlouhodobě podporuje světový tenis, samostatný projekt Radky Leitmeritz COURT SUPREMES, mapující největší osobnosti historie světového ženského tenisu, jehož součástí je právě kniha a výstava ONE:LOVE.

Tennis Garden, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, do 14. 8. 2023, upm.cz.

Sdílejte na
Related posts