Architektonická kancelář FORM byla oslovena výjimečným klientem, který si chtěl nechat postavit dům jako luxusní schránku uzavřenou před svým okolím. „Byl to opravdu zvláštní požadavek. Majitel si přál dům, který nebude svou formou komunikovat se svým okolím a nebude ani tvarově inspirován prostředím, ve kterém se nachází. Chtěl vytvořit monolitickou stavbu, prostorově bohatou zejména ve svém interiéru,“ popisuje projekt japonský architekt Kouichi Kimura, který založil studio FORM již v roce 1991. 


I proto ve své lokalitě představuje stavba nevídaný solitér, připomínající jakési moderní rezidenční opevnění. Na rozdíl od mnoha současných japonských domů, které se spíše otevírají zrakům veřejnosti, je House of Silence uzavřeným organismem. Rozdíl mezi současnou japonskou architekturou a posledním projektem studia FORM je patrný také ve výběru materiálů a barvy. Šedivý beton, který je v určitých místech pokryt tmavými keramickými dlaždicemi,je přesným opakem podoby současných světlých japonských domů. „Tento dům jsme navrhovali zejména v jeho interiéru. Když jím procházíte, zažíváte velmi silné prostorové pocity. Je to, jako kdybyste procházeli arkádami, kterými pronikají paprsky světla,“ popisuje pocit z tmavých vnitřních prostor osvětlovaných jen několika málo okny a především střešními průzory sám architekt.


Interiér domu je velmi komplikovaný. Série místností na sebe nenavazuje tradičně po patrech, ale každý prostor má svou vlastní výšku a vytváří tím nečekaný systém vazeb tak, jak ho obdobně koncipoval ve svých architektonických projektech Adolf Loos prostřednictvím tzv. raumplanu. V uzavřeném objemu domu se také nachází jednoduché atrium s prosklenými stěnami, směřujícími do obývacího pokoje, který je spojen s kuchyní a jídelnou. Celková vizualita interiéru je laděna do kombinace bílé, černé a šedivé barvy. Beton, keramické dlaždice a kámen vytvářejí dokonalou symbiózu plnou tiché dynamiky, ostrých kontur a přísných geometrických kompozic. Dům je vybaven asketicky. Pouze několik kusů minimalistického nábytku doplňuje přísnou architekturu tohoto domu ticha, které je zde prostřednictvím jeho formy vyjádřeno velmi sugestivně. www.form-kimura.com 

Sdílejte na
Related posts