Ve skotském městě Irvine, v areálu nemocnice pro duševní zdraví, se zrodil malý architektonický klenot. K jeho celkovému designu přispěla i česká společnost mmcité.

Irvine, ležící na pobřeží zálivu Firth of Clyde, je administrativním centrem kraje North Ayrshire. Ve středověku bylo dokonce hlavním městem Skotska a na gymnázium sem chodil slavný spisovatel a básník Edgar Allan Poe. Nedávno bylo Irvine obohaceno o nový architektonický unikát, který vznikl podle návrhu skotského architektonického studia Graeme Massie.

Pavilion Respite je součástí velkého areálu místní nemocnice a stal se novou dominantou v krajině – je něco mezi sochařským dílem a architekturou, minimalistickou kompozicí mohutných betonových objemů, které svou archetypálností odkazují k pravěkým menhirům a dolmenům. Poskytuje důležité místo pro venkovní relaxaci; povzbuzuje pacienty, zaměstnance
a jejich příbuzné k útěku ze samotných lékařských oddělení a čekáren do otevřené krajiny obklopující nemocnici.

Stavba je zkonstruována z červeně pigmentovaných betonových desek, které rámují příjemný veřejný prostor s výhledem do nekonečné zelené krajiny. Ten si mohou návštěvníci užít také při posezení na lavičkách Preva Urbana od české značky mmcité.

Sdílejte na
Related posts