Jak a kde budeme pracovat, až skončí pandemie? Kam směřují představy o ideálním pracovním místě? Zaniknou velká korporátní sídla i filozofie open space?

Koncept pracovny, jakožto místa určeného pro intelektuální práci, znali už starověcí Římané. Od té doby však kanceláře prošly řadou zásadních proměň. Od přísného taylorismu jsme se přes mrakodrapy s jasnou hierarchií a fenoménem jménem Action Office z dílny značky Herman Miller dostali až k dystopickým miniaturním kójím. Zásadní revoluci vnesl do kancelářských prostor internet. S konceptem tzv. hot-deskingu debutovala v roce 1996 společnost British Telecom v budově od architektonického studia DEGW. Volně postavené stoly bez konkrétního majitele vůbec poprvé propagovali částečnou práci z domova. To sice vedlo k úspoře výdajů a větší flexibilitě, zároveň však vyloučilo možnost vytvořit si k pracovnímu místu jakýkoli osobní vztah.

Posledních deset let vneslo do kanceláří neformálnost. Aby technologické giganty kompenzovaly programátorům hodiny strávené u počítače, nabízejí jim flexibilitu i skutečně inspirativní zázemí. Na zdech visí moderní umění, v kuchyňce je k dispozici neomezená zásoba ovoce a k práci se můžete dokonce i položit.

Kolektiv nizozemských designérů Dutch Invertuals navrhl sérii pohyblivých zástěn, které svými oblými tvary a hravými barvami připomínají lízátka. Jednoduchá kovová konstrukce na kolečkách nese poloprůsvitnou akrylovou nebo textilií potaženou clonu, již lze přizpůsobit velikostí, barvou i tvarem.

Rychlá a efektivní řešení

Koronavirová pandemie tyto změny akcelerovala. Skeptici práce na dálku nemají jinou možnost, než vzít digitální pracovní prostředí na milost, a hranice mezi osobním a pracovním životem nadobro zanikají. Daří se nejen aplikacím on-line komunikace, ale rovněž interiérovým designérům a výrobcům, kteří dokážou nabízet rychlá řešení pro často nevyhovující domácí podmínky.

Dánská značka Stykka přichází se snadno smontovatelnou kartonovou pracovní deskou #StayTheFuckHome, české studio LLEV představuje pracovní stanici Sileencio a mexický architekt Enrique Tovar navrhuje stůl, který lze přenášet, kamkoli je právě třeba.

Dánská značka Stykka přišla s rychlým a levným řešením pro home office. Stůl #StayTheFuckHome se skládá pouze ze tří kartonových částí, lze ho snadno složit a pro kutily je jeho návrh volně ke stažení.

V reakci na nedostatek soukromí při sdílení jedné domácnosti zase vznikají venkovní moduly pro práci nebo kontemplaci, jako ten od londýnského studia Boano Prišmontas.

Jednička na trhu s nemovitostmi Cushman & Wakefield obratem debutuje s konceptem 6 Feet Office. Přetvořená amsterdamská centrála jako první nabízí více prostoru pro jednotlivce i grafické prvky označující bezpečné zóny.

Londýnské kreativní duo Tomaso Boano and Jonas Prišmontas vytvořilo dřevěný prefabrikovaný home office modul My Room in the Garden. Kromě pracovního místa může sloužit také jako prostor k relaxaci nebo kontemplaci.

Švýcarská značka Vitra oprášila multifunkční mobilní kancelářské stěny Dancing Office od Stephana Hürlemanna z roku 2018 a uspořádala Summit 2020, kde s odborníky z oblasti designu, architektury i psychologie hledala odpovědi na postpandemické změny interiérů. Při té příležitosti představila koncept klubové kanceláře, který vzniká v hlavním sídle firmy v Birsfeldenu.

Koncept klubové kanceláře

Club Office staví na atraktivním interiéru, oddělených zónách pro různé pracovní činnosti i pravidelném programu. „Je to místo, kde zaměstnanci nasávají korporátní identitu a pociťují, že jsou součástí většího celku. Setkávají se s podobně naladěnými kolegy, s nimiž sdílejí stejné nadšení. Podobně jako členové klubu se scházejí dobrovolně, jak jim jejich týdenní rozvrh dovolí, aby pracovali, sdíleli nápady a vytvářeli energii potřebnou k dosažení hlavního cíle,“ popisuje koncept Club Office Nora Fehlbaum, generální ředitelka Vitry.

Raphael Gielgen, který se ve Vitře věnuje zkoumání trendů, navíc odhaduje, že po kancelářích zaměřených na jednotlivce přijdou kanceláře zaměřené na planetu. „Pro Generaci Greta už není důležité jen to, jak budova vypadá, ale také to, jak je vytápěna, kolik zeleně nabízí a s jakými materiály pracuje,“ řekl v rámci Vitra Summitu.

Architekt Stephan Hürlemann navrhl v roce 2018 pro Vitru mobilní a multifunkční stěny s názvem Dancing Offi ce. Ty slouží k volnému rozdělování pracovního prostoru a jejich kovové rámy nabízejí různé konfi gurace s funkcí nástěnky, knihovny, věšáku, držáku obrazovky, tabule i nástěnné desky pro práci vestoje.

Pandemie docela jistě rozprášila předsudky a obavy z nízké produktivity při práci z domova, na druhé straně odhalila, jak negativně může na pracovní efektivitu a psychické zdraví zaměstnanců působit přílišná izolace. Jak říká psychoterapeutka Esther Perel: „Úkoly můžeme plnit mimo kancelář, otázkou zůstává, čím nahradit vztahy, které v ní vznikají – obědy, které se protáhnou, poklepání na rameno nebo pozvednuté obočí během meetingu.“

Werner Aisslinger navrhl pro výrobce doplňků LOQI adaptibilní kancelář, která mění charakter pomocí série závěsů a pohyblivých zástěn. Flexibilní prostor nabízí open space i plně izolované pracovní stanice zaručující soukromí.

Interiérová designérka Sevil Peach zase předpovídá, že se bude zásadně měnit povaha velkých firemních sídel. Ta se rozpadnou na vícero menších hubů doplněných o sdílené coworkingy, kavárny a práci z domova.

Do popředí se dostává také dlouho opomíjená kvalita ovzduší v uzavřených interiérech, problematika hygieny nebo duševního zdraví. Uvědomělé projekty s vřelými interiéry a napojením na přírodu již vznikají. Například ten od studia Salon Alper Derinbogaz v kampusu technické univerzity Yıldız v Istanbulu nebo nová centrála čínské telekomunikační firmy ZTE Shenzhen Wave podle architekta Oleho Scheerena.

Studio Salon tureckého architekta Alpera Derinbogaze navrhlo na pozemku technické univerzity Yıldız v Istanbulu stavbu Ecotone. Ta má být vzorem nejen udržitelného, ale rovněž postpandemického pracovního prostoru. Budova se skládá z polootevřených místností oddělených sklem a systémem teras, které slouží jako venkovní kanceláře. Ekosystém budovy pracuje s čerstvým vzduchem namísto uzavřené ventilace a k vytápění využívá geotermální zdroje. Stavba má vzniknout na nestabilním geologickém podlaží, což řeší samostojné rozpínavé sloupy, které navíc odvádí a zadržují dešťovou vodu.

Jak tedy vypadá kancelář budoucnosti? Je variabilní, plná zeleně i kvalitního designu, bere ohled na bezpečnost i životní prostředí a její návštěva je zcela dobrovolná. Otázkou však zůstává, kdy se takové kanceláře stanou normou a zda na této cestě neuhneme špatným směrem. Nebylo by to totiž poprvé.

Celý článek najdete v aktuálním tištěném vydání Dolce Vity.

Sdílejte na
Related posts