Most nad řekou, monumentální objekt a zároveň muzeum současného umění, to všechno je The Twist, nová budova norského muzea Kistefos vzdálená asi hodinu severně od Osla. Propojuje dva zalesněné břehy řeky Randselvy a návštěvníkům, kteří procházejí přilehlým parkem plným soch a site specific instalací, nabízí nejen nový zastřešený prostor pro současné umění, ale také velký architektonický zážitek.

Kistefos je umělecké muzeum, které vzniklo konverzí bývalé papírny z konce 19. století v norském městečku Jevnaker, je to ale také park plný site specific instalací od současných tvůrců, jako je Anish Kapoor, Olafur Eliasson, Yayoi Kusama či Fernando Botero. Novým článkem muzea je The Twist, galerie moderního umění, která je zaměřena na převážně současné norské i světové tvůrce. Dosud bylo muzeum otevřeno pouze v letních měsících, další budova ale kromě rozšíření zastřešených prostor umožní také prodloužení otevírací doby v chladné severské krajině. Návrh z dílny Bjarke Ingels Group (BIG) přitom organicky zapadá do okolní přírody. Pokud přicházíte ze zalesněného břehu od severu, vidíte jen jemné odlesky budovy, která jako by se vznášela nad jiskřící řekou. Jednotlivé hliníkové panely připomínají knihy srovnané na polici. Samotné „překroucení“ uprostřed je efektní, není ale samoúčelné. Napomáhá propojit nižší zalesněný břeh s kopcovitým terénem na druhé straně řeky Randselvy. Interiér je obložený jedlovým dřevem, které je natřené nabílo, ponechává si tak svůj rustikální charakter, ale zároveň neruší vystavená díla. 

Do 17. listopadu můžete v Kistefos muzeu vidět výstavu Hodgkin a Creed, hledající souvislosti mezi díly malíře Howarda Hodgkina (1932–2017) a konceptuálního umělce Martina Creeda.

kistefosmuseum.com

 

Sdílejte na
Related posts