Galerie Vitra Design Musea v německém Weil am Rhein nabídne až do ledna 2022 retrospektivní výstavu věnovanou 40. výročí od vzniku designérské senzace, postmoderní skupiny Memphis.

Umělecká skupina Memphis patří mezi nejpozoruhodnější úkazy designérské scény konce minulého století. Vznikla na přelomu let 1980–1981, kdy se okolo italského architekta a designéra Ettora Sottsasse sešlo několik mladých designérů, kteří se chtěli osvobodit od tehdejších dogmat funkcionalismu a průmyslového designu. První společnou výstavu kolektiv předvedl v milánské galerii Arc’74 v září 1981, která se záhy stala mezinárodní senzací. Není divu, byla křiklavá a divoká – návrhy skupiny Memphis jako by vystoupily přímo ze stránek komiksových knížek a daly vzniknout nové estetice, ve které se prolínala popkultura, reklamní estetika a postmodernismus.

Členové skupiny Memphis

Uznávaný italský architekt a designér Ettore Sottsass v 60. letech začal experimentovat se sochařskými kusy nábytku. Na své výtvory vrstvil barevné plastové lamináty a nazýval je totemy. Obědová židle Seggiolina da Pranzo, kterou v roce 1978 navrhl pro Studio Alchimia je ze vzorovaného laminátu, který se později stal poznávacím znamení skupiny Memphis. Sottsassovy návrhy velkých úložných prostor patří mezi nejdůležitější práce skupiny. Kupříkladu skříňka Beverly, kterou navrhl v roce 1981, kombinuje různorodé prvky, jako je pochromovaná nerezová trubka, barevná žárovka a laminované povrchy – celek vytváří kompozici balancující mezi kýčem a elegancí.

Deklarovaným cílem skupiny bylo překonat diktát funkcionalismu, oslavovat banálnost a každodennost a prolomit tabu dobrého vkusu. Filozofii designu skupiny ovlivnila i nově vznikající informační společnost, včetně televize a počítačů. Předměty měly za cíl komunikovat s divákem a vyprávět svůj vlastní jedinečný příběh. Skutečný průlom přišel v roce 1982, kdy si módní návrhář Karl Lagerfeld nechal svůj byt v Monte Carlu zařídit nejnovějšími kousky z dílny skupiny Memphis.

V roce 1987 se členové uskupení rozešli a ačkoliv někteří přispěli jen několika návrhy, příběh a vliv skupiny Memphis jako celku je i přes její krátké trvání nepřehlédnutelný.

Výstava Memphis: 40 let kýče a elegance, kterou připravil kurátor a ředitel muzea Dr. Mateo Kries, oslavuje čtyřicáté výročí založení skupiny. Mezi vystavenými návrhy je nábytek, lampy, mísy, kresby, skici a fotografie. Vystavené předměty zahrnují práce od slavných členů skupiny jako byli Ettore Sottsass, Michele De Lucchi, Martine Bedin, Michael Graves, Barbara Radice, Peter Shire, Nathalie Du Pasquier a Shiro Kuramata.

Michele De Lucchi, židle First (1983)

Ettore Sottsass, kabinet Beverly

Peter Shire, Memphis

Vitra Design Musem se nachází na samé hranici mezi Švýcarskem a Německem, v německé obci Weil am Rhein poblíž Basileje. Autorem modernistické budovy postavené v roce 1989 je kanadský architekt Frank Gehrym.

Foto: Wladyslaw, CC BY-SA 3.0

Výstava potrvá od 06.02.2021 do 23.01.2022. Více informací, otvírací hodiny muzea i současná protiepidemická opatření najdete na design-museum.de.

Sdílejte na
Related posts