Mezinárodní přehlídka designu odhalila největší highlighty i novinky 24. ročníku a oznámila, že spolu s návštěvníky vysadí nové stromy. Odehraje se v Gabriel Loci a Uměleckoprůmyslovém museu.
Tématem Designbloku 2022, který se koná od 5. do 9. října, je totiž tentokrát les – a to nejen jako zdroj cenného materiálu jak pro designéry, tak pro výrobce. „My ho pojímáme šířeji jako zdroj inspirace, jako místo, kde vzniká život,“ uvádí ředitelka přehlídky Jana Zielinski. „Designblok se zabývá nejen tím, co se z tohoto zdroje dá vyrobit, ale také udržitelností a tím, jakou nám může být inspirací.“
Udržení života a životaschopnosti se dílem světových událostí stává letos aktuálnější než kdy dříve. Designblok se koná v době, kdy se čeští výrobci dostávají pod obrovský tlak raketově rostoucích nákladů, který prokáže jejich připravenost a odolnost. „Role designu bude nyní ještě zásadnější,“ říká Jana Zielinski. „Půjde o to navázat na regionální řemesla a nebát se použít nové technologie.“
Ústřední instalaci Designbloku v pražském prostoru Gabriel Loci, kde se hlavní část přehlídky koná již potřetí, vytvořila dvojice Monika Matějková a Veronika Watzková alias My dvě. Autorky se rozhodly odhalit stránku lesa, která bývá obvykle skrytá – říkají tomu mikroles. Jde o mikroorganismy, podhoubí a ekosystémy, do nichž nezasahuje člověk. „Instalace je naší představou takového ekosystému,“ říká Monika Matějková. „Je to fantazijní svět s živočichy, rostlinami, semeny a houbami. Je vytvořený z odpadu a materiálu, který by zůstal nevyužitý.“ Kromě toho se v Gabriel Loci představí padesát výrobců z celé Evropy včetně českých Master & Master či Ton, ale i zahraničních jako Vitra nebo Moroso.
Tradiční výstava studentských prací Diploma Selection prezentující díla frekventantů evropských škol designu si letos připisuje novinku. Poprvé se v její instalaci přestaví jako host Izrael. Druhá část přehlídky opět obsazuje sály Uměleckoprůmyslového musea, kde bude k vidění expozice českého skla, výstava porcelánu posledních dvaceti let a prezentace rodinných firem.
Zvláštní místo mezi všemi zaujme přehlídka Sláva Ukrajině, na níž se představí sedm designérských ateliérů z Ukrajiny. S jejich výběrem pomáhali Ihor Sabadosh a Sára Matysová ze studia Ihor. „Vybrali jsme designéry, z jejichž tvorby je cítit hrdost a vztah k místu a zemi jejich původu,“ komentuje výběr Ihor Sanadosh. „Jsou mezi nimi tvůrci různých kategorií od grafického designu, přes šperky, textil až po téměř architektonické projekty.“
A na závěr jedna novinka – protože je letošním tématem les, rozhodli se organizátoři jeden takový rovnou vysázet. „Návštěvníci si budou moci koupit v tomto lese strom,“ přibližuje Jana Zielinski.
Veškeré praktické info o otevírací době a vstupném najdete na www.designblok.cz.