Nejdůležitější evropská přehlídka designu startuje a na seznamu vystavujících nechybí ani česká jména. Podívejte se, jaké novinky z lokálních dílen nesmíte v Miláně minout.

Ton: 822, P.O.V., Again

Česká firma TON představí na letošním festivalu v Miláně novou kolekci studia Claesson Koivisto Rune. Série 822 je založena na proporčních principech židle a křesla 811, která vychází z již nevyráběné židle A 811, navržené v roce 1930 Josefem Hoffmannem.

Kolekce 822 měla původně vzniknout jako omezená série pro interiér nové rodinné restaurace v prostorách bývalé norské burzy, na kterém studio Claesson Koivisto Rune pracovalo. S nápadem oslovili značku TON, které se variace na klasický model natolik zalíbila, že se rozhodla ji přetavit v sériově vyráběnou a rozšířenou rodinu produktů, která zahrnuje židli, křeslo, barovou židli ve dvou výškách, stoličku a lounge křeslo s područkami i bez nich. „Mnoho ikonických návrhů z historie bylo původně vytvořeno pro konkrétní architektonický projekt. Myslím, že ve skutečnosti je mnohem lepší postupovat takto, protože o něm přemýšlíte jiným způsobem,“ vysvětlil Eero Koivisto. 

Kromě 822 se poprvé na mezinárodním veletrhu představí také novinky z předchozích let – P.O.V. a Again. Kolekce P.O.V. obsahuje přes 70 variant stolů na centrální podnoži a je doplněna o stejnojmennou stohovatelnou stoličku.

Produkty budou představeny v novém výstavním konceptu, který navrhlo studio kaschkasch. „Dřevěné stěny jsou inspirovány DNA materiálem TONu a vnášejí do prezentace měkký charakter. Jejich zakřivení pak poukazuje na technologii ohýbání,“ vysvětlil designér Florian Kallus. Při tvorbě byla jednou z hlavních myšlenek také udržitelnost – proto se skládá z modulů, které se po ukončení dají rozebrat a použít opakovaně. Stánek TONu D01 D05 je v tentokrát situován v hale 13, která je věnována novému konceptu S.Project.

Preciosa Lighting: Composition in Crystal

Preciosa Lighting uvádí na trh svou nejnovější interaktivní světelnou instalaci s názvem Composition in Crystal, která návštěvníky opět vyzývá ke hře. Objemné svítidlo (3 metry na výšku, 7 metrů v průměru) nese prvky hudebního nástroje a je možné jej rozeznít vlastní hudební symfonií. Instalaci navrhli kreativní ředitelé Preciosa Lighting Michael Vasku a Andreas Klug ve spolupráci s úspěšným zvukovým designérem Jurajem Mravcem. Composition in Crystal reprezentuje harmonii umění a designu umocněnou světlem a 3D zvukem. K vidění v Quattrocento, Opificio 31 v zóně Tortona.

„Instalace Composition in Crystal je zajímavá pro každého bez rozdílu – ať už máte či nemáte hudební vlohy. Stát se umělcem je tak snadné – stačí rozeznít křišťálové komponenty a vytvořit tak okouzlující hudební sekvence,” uvádí Michael Vasku, kreativní ředitel Preciosa Lighting.

UMPRUM: Unique Client

Mladou českou tvorbu na Milan Design Week 2022 reprezentuje Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze. Studenti v multifunkčním kulturním prostoru Alcova (Via Simone Saint Bon 1, Miláno, Itálie) představují projekt Unique Client, který vnímá člověka jako jedinečnou fyzickou a psychickou bytost. Posouvá vnímání designu od zboží po personifikovanou službu.

Unique Client se zaměřuje na ty, kteří nemají to štěstí, aby jim padlo standardní konfekční oblečení. Upozorňuje nejen na specifické potřeby mnohých lidí, ale i na upozadění jejich potřeb v jinak velmi konzumním světě. Ideu zabývat se tímto problémem se studenty Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM získala kostýmní designérka Simona Rybáková na základě vlastní zkušenosti s mladým mužem Markem, který nemohl pro svůj hendikep sehnat padnoucí oblek.

„Během semestrální výuky jsme se zaměřili na fyzickou stránku lidského těla — jeho tělesnosti, na komunikaci a psychologii práce s klientem. Fyzická stránka těla jako primární bod projektu byla různě a do hloubky zkoumána a spolu s dobře formulovanými otázkami se stala základem pro výsledný projekt — kolekce oděvů pro konkrétního klienta. Zvláštní důraz jsme kladli na vnímání těl, která mají své fyzické zvláštnosti, deformace či anomálie vrozené nebo způsobené úrazem či špatnou životosprávou, které dnešní oděvní výroba (individuální i konfekční) nemá obvykle ve svém „hledáčku““, říká tehdejší vedoucí ateliéru Simona Rybáková. 

Lasvit: Sanctums

Česká sklářská společnost Lasvit se vrací na milánský týden designu s výstavou Sanctums. Ta představuje zcela nové nápady, včetně pohybující se skleněné umělecké instalace a kolekcí svítidel od začínajících talentů i světoznámých designérů, jako jsou Yabu Pushelberg nebo David Rockwell. Sanctums pečlivě kurátorsky připravil umělecký ředitel LASVITu Maxim Velčovský, který byl v rámci Interior Design’s Best of Year Awards 2020 vyhlášen kreativním ředitelem roku a který zároveň uvede nekonvenční inscenace imerzivního divadla.

Na letošním milánském týdnu designu představí společnost LASVIT žhavou novinku – skleněnou modulární kinetickou instalaci vhodnou pro soukromé rezidence. Instalace A:Live byla představena v loňském roce ve virtuálním světě. Ale nyní návštěvníci výstavy Sanctums uvidí A:Live v reálném světě.

Všichni potřebujeme svůj prostor. Prostor, který patří jen nám a který se stává naší osobní svatyní (sanctum). Takové místo si vybíráme pečlivě – z předmětů, které se v něm nacházejí, až po světlo, které jím proudí, a ducha, který ho naplňuje. Pro každého je takový prostor největším luxusem. Luxusem neomezených tvarů a podob. Jednotlivé instalace doprovodí několik vystoupení imerzivního divadla. Každý den milánského veletrhu budou herci předvádět svá neotřelá představení, ve kterých budou s návštěvníky komunikovat a vtáhnou je tak do výstavy.

Tiny House: A-House

Za novou konfigurací miniaturního bydlení A-House od české firmy Tiny Company stojí architekti ze studia Perspektiv ve spolupráci s Lukášem Otevřelem. Interiér vybavil nábytkem a svítidly designér Jiří Krejčiřík, povlečení dodala mladá značka Marieli, venkovní sezení zajišťuje mmcité a nechybí také umělecká stopa umělkyně Taji Spasskové.

BOMMA: Lens x Studio Pepe

Česká sklářská značka BOMMA uvádí unikátní světelnou instalaci ze 150 svítidel z kolekce Lens ve speciální barvě, vytvořené přímo na míru pro tuto příležitost. Světelná instalace je k vidění v showroomu MOHD Officina Milano. Celý koncept prostoru je tento rok v rukou prestižního Studia Pepe. Druhé místo, kde můžete spatřit ručně vyráběné křišťálové kolekce BOMMA na vlastní oči, je milánský Archiproducts showroom navržený Studiem Salaris.

Pro další informace o festivalu sledujte náš instagramový účet @dolcevitacz, kde vás letošním milánským design weekem provede redaktor Adam Štěch.

Sdílejte na
Related posts