Festival art designu Křehký Mikulov po dvouleté pauze opět obsadí jihomoravský Mikulov. Než se poslední květnový víkend vydáte prozkoumat novinky od českých i zahraničních tvůrců, sestavte si itinerář podle tipů zakladatelů festivalu Jany Zielinski & Jiřího Macka.

S Janou a Jiřím jsme se sešli jedno deštivé dubnové odpoledne v překrásném bytě na pražském Újezdě, kde sídlí jejich agentura Profil Media, a vzpomínali jsme na uplynulé ročníky Křehký Mikulov. Vrátili jsme se v čase až na začátek, na momentu, kdy a kde se vlastně zrodil nápad pořádat akci takového formátu ve městě na hranicích s Rakouskem a tak daleko od Prahy. „Často jsme jezdili do Vídně, kde jsme pořádali výstavy a v Mikulově jsme se stavovali u našeho kamaráda Dana Piršče, který se tam zrovna přestěhoval za svou ženou Terezou. Seděli jsme v jeho starém ateliéru v obřadní síni na židovském hřbitově, společnost nám dělal ještě ředitel regionálního muzea v Mikulově Petr Kubín, a posilněni místním vínem jsme si vytyčili odvážný cíl: uspořádat jednorázovou výstavu art designu v prostorách mikulovského zámku. Proběhl první ročník a když byla patrná vůle po opakování, šli jsme do toho. Původně jsme ji sice zamýšleli jako festival podobný spíše Art Basel, tedy pro galeristy, ale nakonec se z toho stala úžasná akce, na kterou se každý rok sjedou designéři, architekti, umělci a celé jejich rodiny, a tak trochu mimo naši režii navazují další spolupráce,“ shrnují Jana s Jiřím a už se nemohou dočkat víkendu 27. až 29. května.

Křehký Mikulov

Přípravy na jubilejní desátý ročník (nebýt covidu, konal by se festival již po dvanácté) jsou v plném proudu, v době uzávěrky však přesný program ještě nebyl znám. Jisté je, že bude na zámku v Gajdošově, Nástupním a Loveckém sále opět k vidění to nejlepší z aktuální kolekce Křehký od předních designérů. Chybět nebude ani legendární brunch, ranní výšlapy na Svatý kopeček, opékání buřtů na Kozím hrádku a letos také zmrzlina zadarmo v zámecké zahradě, což je akce, která proběhne ve spolupráci se značkou mmcité, jež v Mikulově představí svůj venkovní relaxační systém Cuby. Jako ilustrační fotografie jsme vybrali snímky z posledního ročníku, který se konal v roce 2019. Projekt Czechia byl k vidění v Dietrichsteinské hrobce (velké foto), vpravo je site specific objekt, koberec inspirovaný motivy mikulovského zámku a krajiny od Terezy Rosalie Kladošové a Anny Štěpánkové, vlevo objekt Veroniky Jirouškové, která vystavila koruny královen ze soudobých i historických natáček.

foto: Michaela Karásek Čejková

krehky.cz, rmm.cz

KUK bistro

Tento podnik byste během svých toulek Mikulovem neměli a ani nemůžete minout. Najdete ho v samém centru, v těsné blízkosti hlavního Náměstí. Milovníky dobrého jídla a pití blaží už téměř stejně dlouho jako designéry a jejich přátele festival Křehký. Každý den mají čerstvě napečený domácí chléb, sladké pečivo a poctivou polévku. Oceníte výbornou kávu, místní vína, vlastní KUK pálenky i tapas. Se svou jednoduchou zahrádkou, kterou tvoří jeden velký, masivní dřevěný stůl, není jen skvělým místem pro hromadný brunch, ale také příjemně rozjetou večerní akci. Otevřeno mají denně od 8 ráno do 21 hodin, respektive do 22 hodin v pátek a sobotu. Regionální suroviny a produkty si užijete v čistém interiéru plném světlého dřeva. A když si dobrot budete chtít nabrat víc na doma, zastavte se do KUK shopu – najdete ho za rohem, v Brněnské ulici.

Kostelní náměstí 4, fb.com/KUKbistro.mikulov

Zámek Mikulov

Zámek, který je součástí Regionálního muzea v Mikulově, propůjčí již po desáté své historické kulisy festivalu art designu. Kromě výstavy současných českých i zahraničních tvůrců tu ale můžete navštívít také jednotlivé muzejní expozice. Od gotiky po empír byla připravena ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně a představuje vývoj životního stylu od gotiky po počátek 19. stol. V Galerii Dietrichsteinů je na příbězích osobností rodu, který udržoval svůj dvůr v Mikulově od roku 1570 do konce druhé sv. války, ilustrována historie zdejšího kraje. Sběratelské záliby Dietrichsteinů přiblíží expozice, jejíž podobu vytvořili Tereza a Daniel Pirščovi. Jiří Macek s Janou Zielinski doporučují k návštěvě také velmi poutavou výstavu Římané a Germáni v kraji pod Pálavou, jejímž autorem je ředitel muzea Petr Kubín a která získala ocenění Gloria musaealis. Určitě se zajděte podívat také do zámecké knihovny.

rmm.cz

Bistro Drogérka

Jak název tohoto sympatického podniku napovídá, dříve tu bývala drogerie. Místo prášku na prání, mýdla a deodorantu si odtud dnes odnesete úžasný gurmánský zážitek, třeba když neodoláte a ochutnáte místní skvostná žebra nebo kuřecí paličky s křupavým obalem. V Drogérce uspokojí malý i velký hlad, servírují studené i teplé, slané i sladké dobroty. Posedět lze uvnitř či venku nad prvotřídní kávou a dortem nebo vydatným denním menu, kde najdete také něco k vínu, například trhané vepřové maso či domácí paštiky.

Náměstí 23, bistrodrogerka.cz

Galerie Závodný

Vzniku mikulovské soukromé galerie předcházela dlouhodobá sběratelská činnost a studium v oblasti výtvarného umění manželů Závodných. Otevřena byla v roce 2011 v historickém jádru města, v bývalé židovské čtvrti a její architekti, Štěpán a Jakub Děnge, za ni získali ocenění na Grand Prix Architektů. Výstavní program tvoří autorské výstavy špičkových českých i zahraničních umělců, v popředí zájmu stojí geometrické a minimalistické umění a tvorba českých autorů, kteří odešli do exilu. Během festivalu Křehký tu bude stále k vidění výstava Marie-Thérèse Vacossin.

Husova 3, galeriezavodny.com

Vinařství Šílová

Chcete-li rychlé polévky v bistrech alespoň jeden večer vyměnit za pravou haute cuisine, rezervujte si stůl v restauraci, kterou ve městě otevřelo místní Vinařství Šílová. Interiér podniku navrhl architekt Jakub Děnge. Specifickým prvkem jsou zavěšená skleněná svítidla ruční výroby ze sklárny Bomma, která osobně vybírali majitelé vinařství. „V naší restauraci podáváme pokrmy z čerstvých lokálních surovin, které připravuje tým pod vedením šéfkuchaře Vlastimila Nekla. Jídelní lístek obměňuje podle sezónních surovin, které sám vybírá u místních dodavatelů. Menu je vždy tvořeno k dokonalému snoubení s víny naší produkce,“ říkají Šílovi. Kromě restaurace nabízejí také ubytování jak přímo v Mikulově, tak v apartmánech mimo město, jejich vína si můžete zakoupit také ve vinotéce na Náměstí.

Vídeňská 5, vinosilova.cz

Svatý kopeček

Mezi pravidelné kratochvíle festivalu Křehký Mikulov patří pouť na Svatý kopeček, přírodní dominantu města, která ho vizuálně posouvá kamsi do Toskánska. Výstup na vrchol až k poutní kapli sv. Šebestiána, zvonici a Božímu hrobu je lemován křížovou cestou. Svatý kopeček je jedním z kopců Pavlovských vrchů. Bradlo z jurských vápenců má tvar
oválného hřbetu s plochým vrcholem a se strmými srázy. Na Svatém kopečku se nalézá množství zákonem chráněných druhů rostlin. Proto byl již v roce 1946 vyhlášen botanickou rezervací a od roku 1992 přírodní rezervací.

Pirsc porcelain

Před léty se český designér a keramik Daniel Piršč přestěhoval z Prahy do Mikulova za svou ženou Terezou. Svůj první ateliér vybudoval ve staré obřadní síni na židovském hřbitově a tam také s Janou Zielinski, Jiřím Mackem a Petrem Kubínem Křehký Mikulov vymysleli. Dnes už tvoří na jiné adrese a stal se neoficiálním maskotem celé akce. Během festivalu se do jeho ateliéru můžete zajít podívat.

Koněvova 1, pirsc.cz

Více informací o festivalu Křehký Mikulov najdete na facebookové události.

Sdílejte na
Related posts