Originální stohovatelný servis ve tvaru glóbu z dílny Helen von Boch je inovativní porcelánové dílo, které předběhlo svou dobu.

Začátkem 20. století se život v souvislosti s technologickým pokrokem začal hromadně přesouvat do velkoměst, kde se na pár metrech čtverečních muselo tísnit několik rodin najednou. Omezený prostor v bytových domech přinutil některé designéry zamyslet se nad tím, jak do malého prostoru vtěsnat nejen postel a nábytek, ale i kuchyňské spotřebiče a další nezbytné doplňky. Poté, co zkraje 70. let vymyslela Helen von Boch, členka osmé generace rodiny porcelánského impéria Villeroy & Boch, do sebe zapadající jídelní servis ve tvaru koule pro čtyřčlennou rodinu skládající se z celkem 19 kusů kameninového nádobí, způsobila tím revoluci v oblasti funkčního designu. Se sloganem „Koule, která má všechno” firma zároveň poprvé vytvořila moderní protipól k tradičnímu porcelánu, určený mladším skupinám zákazníků.

Jídelní sada Villeroy & Boch La Boule, prodává Potten & Pannen – Staněk, 6 985 Kč za 7 kusů.

Ozdoba muzeí i domácností

Zpočátku byla La Boule vyráběna ve dvou odstínech, později však byly vytvořeny limitované edice ve speciálních barvách i z dílen významných umělců. Původní exempláře, se kterými Helen von Boch obdržela v roce 1972 cenu IF Product Design Award za design nádobí, se dodnes prodávají v aukčních síních po celém světě, kde jejich ceny začínají na 700 eur, limitované edice ale tuto částku ještě mnohonásobně převyšují. La Boule je také součástí sbírek newyorské galerie moderního umění MoMA a Musee des Arts Decoratif v Paříži.

Není proto žádné překvapení, že na přelomu nového tisíciletí byla La Boule pro svůj velký úspěch redesignována a v roce 2020 oděna do nového kabátu. Nyní je k dispozici v pěti barevných provedeních – v klasickém černém, bílém či černobílém odstínu či v kolekci Memphis a sváteční Toy’s Delight. Zatímco původní La Boule obsahovala čtyřdílnou sadu, aktuální verze byla navržena jako jídelní servis pro dvě osoby, a je tak ideální i jako dárek pro nové sestěhované páry.

Na Titaniku i u papeže

Ačkoliv se firma proslavila především výrobou nádobí, věnuje se také keramice – a to v oblasti koupelen, kuchyní či v rámci obkladů i dlaždic. Její umělecký otisk uvidíte například v úchvatném drážďanském mléčném baru Pfunds, který se díky svému ikonickému vzhledu zapsal do Guinessovy knihy rekordů coby nejkrásnější mléčný bar na světě. Svými dlaždicemi však společnost vybavila i mnohá další místa po celém světě, například Hollandův tunel spojující New York a New Jersey či interiér slavného Titaniku.

Nenapodobitelných výrobků z dílen Villeroy & Boch si za dobu existence značky všimla také řada světových státníků a jiných významných osobností. V polovině minulého století si porcelánové nádobí našlo cestu až do samotného Vatikánu! Stalo se totiž nepostradatelnou výbavou papežské kuchyně i jídelny v katolickém svatostánku na Svatopetrském náměstí.

Svatba dvou konkurentů

Nejen ikonická La Boule, ale také další jedinečné kolekce z dílny Villeroy & Boch, vzešly ze svazku dvou původních konkurentů. Jak rodinná manufaktura Villeroy, tak manufaktura Boch byla v 18. stoletím předním výrobcem porcelánu a kameniny. Aby si na evropském a následně i světovém trhu navzájem nekonkurovaly, rozhodly se, že spojí síly a svůj podnikatelský záměr stvrdí manželským svazkem. 

Společnost, která byla založena v roce 1748, dnes patří k nejstarším evropským značkám na trhu. Zastoupena je ve více než 125 zemích světa včetně České republiky. U nás si její stylové nádobí a doplňky můžete pořídit v kamenných prodejnách Potten & Pannen – Staněk nebo na www.pottenpannen.cz.

Sdílejte na
Related posts