23 4 2024 Design

Na Milánském týdnu designu Lexus představil expozici Time, která spojuje luxus s uhlíkovou neutralitou. Díla dvou návrhářů, inspirovaná modelem Lexus LF-ZC, představují možnosti kombinace čisté elektromobility a moderního designu. Instalace nazvané Beyond the Horizon a 8 minut a 20 sekund ukazují nové směry v mobilitě a využití solární energie, reflektující snahu značky Lexus o inovace v oblasti udržitelnosti.

Lexus Marjan van Aubel Hideki Yoshimoto

Instalace Beyond the Horizon od Hidekiho Jošimota a jeho studia Tangent zachycuje budoucí svět mobility a jeho rozvoj prostřednictvím softwarových inovací. Instalace vytvořená ve spolupráci s hudebníkem a skladatelem Keičirem Šibujou zahrnuje i pohlcující zvukovou scénu.

 

Projekt 8 minut a 20 sekund je novým dílem Marjan van Aubelové, které spojuje solární návrhy a technologie na cestě k uhlíkově neutrální budoucnosti.

Beyond the Horizon je interaktivní instalace, jejíž hlavní součástí je řada dvoumetrových plastik. Na první pohled jsou všechny stejné, ale u každé jsou použity jedinečné světelné efekty k navození odlišné atmosféry. Středobodem díla je koncept LF-ZC, symbolizující inovace a mobilitu budoucnosti.

 

Návrhář Hideki Jošimoto spojuje nejmodernější technologie s prastarými japonskými řemesly v podobě velkolepého projekčního plátna o výšce 4 metrů a šířce 30 metrů, na němž se nepřetržitě promítají proměnlivé pohledy na horizont. Plátno je vyrobeno z materiálu, jenž vychází z 1,5 tisíciletí dlouhé tradice papíru Echizen waši, používaného k výrobě posuvných stěn v tradičních japonských domácnostech. V tomto konkrétním případě je vyroben z bambusových vláken s odkazem na použití tohoto udržitelného materiálu v kabině LF-ZC a rovněž jako připomínka tradičního respektu značky Lexus k mistrovskému řemeslnému zpracování a jeho uplatnění ve vozech Lexus. Na plátně se promítá posloupnost obrazů od rozbřesku až po setmění za doprovodu originální abstraktní zvukové kulisy, kterou vytvořil hudebník a skladatel Keičiro Šibuja.

Hideki Jošimoto

Lexus se tradičně brání zažitým konvencím světa luxusních vozidel a usiluje o rozšiřování obzorů vlastních produktů a služeb s cílem překonávat očekávání zákazníků. Stabilně se držíme lidsky zaměřené filozofie a jsme přesvědčeni, že dalším zkoumáním vztahu mezi lidmi a časem – což je také hlavním motivem naší výstavy – načerpáme inspiraci k vytváření nových a ojedinělých zkušeností.

Simon Humphries, Chief Branding Officer značky Lexus

Dílo 8 minut a 20 sekund vyjadřuje snahu značky Lexus o další inovace na poli mobility s využitím společného potenciálu energií a softwaru na podporu úspěšného soužití uhlíkové neutrality s luxusem. Součástí instalace je vyobrazení konceptu LF-ZC v měřítku společně s využitím sluneční energie získávané prostřednictvím organických fotovoltaických článků (OPV) a ukládané do vestavěných baterií. Cílem je poukázat na možnosti synergie s přirozeným prostředím, kdy se návštěvník stává aktivním účastníkem této vize budoucnosti.

 

Název expozice symbolizuje dobu letu slunečních paprsků ze Slunce na Zemi, prezentuje vůz zasazený mezi holografické stromy společně s místy pro posezení a rozjímání na pozadí interaktivního slunce. Toto umělé slunce, tvořené kruhem 16 solárních lamp ‚Sunne‘ od van Aubelové, změní barvu poté, co se návštěvník dotkne senzoru tvořeného novou bambusovou tkaninou z vývoje Lexus. Senzor odešle signál, na jehož popud se pak návštěvník může kochat pohledem na svůj soukromý východ slunce.

 

Součástí instalace je také přirozené zvukové pozadí, jako např. šelest bambusu – coby další odkaz na tento materiál použitý v interiéru konceptu LF-ZC, kterým bylo toto dílo inspirováno.

Marjan van Aubelová
Sdílejte na
Related posts