Představujeme české umělecké klany současnosti: Valnerovi – trojice, která si navzájem dodává odvahu

Eva Slunečková | Design, Umění | 27/02/2021

Vyrůstat vevýtvarně založené rodině muže být celoživotní prokletí nebo výhoda, která zajistí náskok před konkurencí. Ikdyž by se potomci vůči rodičům nejraději vymezili, talent si je stejně najde. Nebo ne? Na stránkách tištěné Dolce Vity a nyní také online vám představujeme deset českých uměleckých klanů současnosti.

I když si David Valner původně vysnil, že bude programátorem, vystudoval sklářskou školu v Železném Brodě. Na vysoké se řemeslu skoro nevěnoval a do sklárny táty Aleše ho přivedla až krize a přání vypomoct v rodinné firmě. Ateliér Valner Glass funguje v Přibyslavi už 16 let, posledních 6 pak společně s Davidem, který mezitím buduje i vlastní sklářskou značku. Naposledy jeho kolekce Fungus zaujala na Designbloku, kde získala nominaci na nejlepší novinku designéra.

Tereze s Davidem a malým Mikulášem dělá společnost tchán a táta Aleš Valner a dvojice Davidových váz z kolekce Fungus. | Foto: Jiří Thýn

Otec se synem sdílí lásku ke křehkému materiálu, ve volné tvorbě ale fungují spíš samostatně. V Davidově díle se často odrážejí celospolečenská témata, Aleš je o něco větší romantik. Daří se jim najít ale i společnou výtvarnou řeč, kterou rozvíjí v rámci Valner Glass. Patří mezi ně kolekce Recovered History nebo série květináčů Mi, které prodává i Wallpaper Store.

Váza ze série Recovered history z roku 2018, kterou navrhl David s Alešem, vyrobil Valner Glass a fotila Tereza.
Valner Glass: série květináčů Mi | Foto: WallpaperStore

Za vizuální prezentací obou Valnerových stojí Davidova manželka, fotografka Tereza Valnerová. „Naše práce se propojuje téměř neustále. Snad vždycky, když jedeme na výlet, tak se to zvrtne v něco pracovního. David v lese sbírá větve pro tvorbu váz a já ho u toho fotím na sociální sítě. Občas si říkám, že snad neumíme nepracovat, ale nás to hrozně baví a je to pro nás přirozené,“ usmívá se Tereza.

David Valner, kolekce váz Fungus | Foto: Tereza Valnerová

Pracovitost, píle a pokora jsou pro Valnerovy charakteristické stejně jako neustálé pochybování a společné diskutování nad tvorbou, které je pomáhají posouvat stále dále.

Celá série vyšla v prosincovém vydání Dolce Vity a postupně jí najdete také online pod štítkem české umělecké klany.

www: valner.cz, valnerglassproduction.com, terezavalner.com

Úvodní foto: Valner Glass: Kolekce váz Recovered History | Foto: Tereza Valnerová

Foto | archiv designérů & Jiří Thýn

Aktuální číslo

Předplatné