Vyrůstat ve výtvarně založené rodině muže být celoživotní prokletí nebo výhoda, která zajistí náskok před konkurencí. I když by se potomci vůči rodičům nejraději vymezili, talent si je stejně najde. Nebo ne? Na stránkách tištěné Dolce Vity a nyní také online vám představujeme deset českých uměleckých klanů současnosti.

I když si David Valner původně vysnil, že bude programátorem, vystudoval sklářskou školu v Železném Brodě. Na vysoké se řemeslu skoro nevěnoval a do sklárny táty Aleše ho přivedla až krize a přání vypomoct v rodinné firmě. Ateliér Valner Glass funguje v Přibyslavi už 16 let, posledních 6 pak společně s Davidem, který mezitím buduje i vlastní sklářskou značku. Naposledy jeho kolekce Fungus zaujala na Designbloku, kde získala nominaci na nejlepší novinku designéra.

Tereze s Davidem a malým Mikulášem dělá společnost tchán a táta Aleš Valner a dvojice Davidových váz z kolekce Fungus. | Foto: Jiří Thýn

Otec se synem sdílí lásku ke křehkému materiálu, ve volné tvorbě ale fungují spíš samostatně. V Davidově díle se často odrážejí celospolečenská témata, Aleš je o něco větší romantik. Daří se jim najít ale i společnou výtvarnou řeč, kterou rozvíjí v rámci Valner Glass. Patří mezi ně kolekce Recovered History nebo série květináčů Mi, které prodává i Wallpaper Store.

Váza ze série Recovered history z roku 2018, kterou navrhl David s Alešem, vyrobil Valner Glass a fotila Tereza.

Valner Glass: série květináčů Mi | Foto: WallpaperStore

Za vizuální prezentací obou Valnerových stojí Davidova manželka, fotografka Tereza Valnerová. „Naše práce se propojuje téměř neustále. Snad vždycky, když jedeme na výlet, tak se to zvrtne v něco pracovního. David v lese sbírá větve pro tvorbu váz a já ho u toho fotím na sociální sítě. Občas si říkám, že snad neumíme nepracovat, ale nás to hrozně baví a je to pro nás přirozené,“ usmívá se Tereza.

David Valner, kolekce váz Fungus | Foto: Tereza Valnerová

Pracovitost, píle a pokora jsou pro Valnerovy charakteristické stejně jako neustálé pochybování a společné diskutování nad tvorbou, které je pomáhají posouvat stále dále.

Celá série vyšla v prosincovém vydání Dolce Vity a postupně jí najdete také online pod štítkem české umělecké klany.

www: valner.cz, valnerglassproduction.com, terezavalner.com

Úvodní foto: Valner Glass: Kolekce váz Recovered History | Foto: Tereza Valnerová

Sdílejte na
Related posts