Pokud byste se letos na podzim měli vydat na jediné místo za designem, pak by jím měl být nový butik Janji Prokić. Na adrese u Lužického semináře 11 vyrostl pod taktovkou charismatické designérky prostor plný inspirace, osobité estetiky a lokálního umění.

Na Malou Stranu se stěhovala po dvou letech strávených ve vinohradském budoáru a do projektu vložila veškeré síly i úspory. „Mé šperky vycházejí z mého nitra, tvarově ani myšlenkou rozhodně nejsou pro každého a zaslouží si proto ryze osobní přístup. Prodávat šperky v privátním apartmá mi dlouho dávalo smysl, jenže jak značka postupně dospívala, uvědomila jsem si, kolik věcí by vlastní butik usnadnil. Rok mi ta myšlenka zrála v hlavě a pak intuice zavelela,“ říká Janja Prokić, která se netají tím, že žádný konkrétní byznys plán nemá – důležitá rozhodnutí řídí osud a city. Jinak tomu nebylo ani v případě pronájmu téměř čtyřsetmetrového prostoru jen pár metrů od tepajícího Karlova mostu, který jí doporučila Eva Eisler, přítelkyně a vedoucí ateliéru K.O.V. na UMPRUM, který Prokić absolvovala.

„Dům byl postavený jako první seminář pro Lužické Srby, já mám chalupu v Lužických horách a rodiče mají byt v Lužické ulici. O tak velkém prostoru jsem neuvažovala, ale měla jsem pocit, že sem patřím,“ říká. Následovala půlroční rekonstrukce, v rámci níž si šperkařka vyzkoušela roli architektky, malířky, štukatérky, designérky mobiliáře i stavbyvedoucí. Do nového sídla své zavedené značky přesunula většinu vybavení a pokladů, které nasbírala na cestách v průběhu let, a dovybavila jej na míru vyrobeným nábytkem. 

Velkorysou plochu rozdělila s pomocí architekta Pavla Nového ze studia 0,5 na butik, salonky pro privátní prodej, soukromé zázemí s ateliérem a galerii, která je pro bývalou studentku Kurta Gebauera splněným snem. Interiér zrcadlí osobitý styl Prokić – odvážné odstíny na stěnách se zde setkávají se sametovými materiály, zlatými akcenty a sběratelskými kousky ze všech koutů světa. Galerie otevře v rámci letošního Designbloku a jako první nabídne výstavu sochařky Terezy Štětinové a fotografky Michaely Karásek Čejkové, následovat bude prezentace Karolíny Rossí Evy Palachové. Cílem galerie má být podle šperkařky nejen prezentace umění, ale také sbližování s výtvarníky, rozšiřování obzorů a oslava jinakosti. Třešničkou na oku lahodícím dortu je krásný dvorek s nejstarším a jediným zachovalým cihlovým komínem na Malé Straně.

Více info najdete na janjaprokic.com.

Sdílejte na
Related posts