Třiadvacátý ročník Designbloku rozdal třináct cen, včetně první ceny za udržitelnost. Festival ocenil také nejtalentovanější diplomanty v rámci mezinárodní soutěže Diploma Selection.

Hlavní ocenění získal společný projekt značky Vitra a pražské UMPRUM

Hlavní cenu získal projekt Myslitelé, za nímž stojí značka Vitra společně s katedrou fotografie pražské UMPRUM. Projekt vznikl ve spolupráci mezi Ateliérem fotografie II, UMPRUM pod vedením Václava Jiráska a Štěpánky Steinové a značkou Vitra pro Designblok a odnáší si hlavní ocenění letošního ročníku! Fotografické portréty myslitelek a myslitelů aktivních v našem kulturním prostředí obsadily prostor bývalé počítačové místnosti v Gabriel Loci. Výběr portrétovaných se zaměřil na kapacity na poli filozofie, sociologie, ekonomie, mediálních studií, literatury, vědy a dalších společenských věd a nenuceně připomíná význam těchto disciplín v extrémních situacích, jakou současný souběh několika krizí bezpochyby je. Portréty provázejí objekty Vitra, které fungují jako pomyslné měřítko současného západního člověka a protipól k abstraktnímu myšlení.

Vitra se dlouhodobě soustředí kromě komerčních aktivit také na kulturně obohacující projekty, které často vznikají právě s umělci a soudobými mysliteli. Tomu koneckonců odpovídá i podoba celého Vitra kampusu, který se letos rozrostl o novou sochu umělkyně Nathalie Du Pasquier. Jsme rádi, že na projektu Myslitelé jsme mohli spolupracovat s mladými talenty hned ze dvou Ateliérů pražské UMPRUM. Moderní fotografie, provokativní i humorný pohled objektivem nastupujících talentů plně souzní s identitou značky a věřím, že osloví také návštěvníky Designbloku,” popsal spolupráci Jiří Zavadil, ředitel společnosti Vitra pro ČR a Slovensko.


Více se o instalaci Myslitelé dozvíte v našem článku zde.


Uspěla etablovaná jména i čerství nováčci

Ve velké konkurenci v kategorii nejlepší nábytek zabodovala známá firma Master & Master a jejich židle Mistra navržená designérkou Lucií Koldovou. Naopak cenu za nejlepší bytové doplňky získali nováčci na scéně – studio Space of Space s kolekcí kovových stolků a doplňků. Mezi světly porotu nejvíce zaujala světla Luna od designéra Jiřího Krejčiříka. A z novinek, které na Designbloku představili firmy a výrobci, si cenu odnesli Lockers.cz za úložné boxy. 

Master & Master

Space of Space

Jiří Krejčiřík

Lockers.cz

Své výherce mají také kategorie móda a šperk! Specifickým šperkem jsou brýle, které vytvořilo Nastassia Aleinikava studio pro umělce Patrika Kriššáka. Spolu s dokonalou vizuální stránkou produktu porota ocenila také fakt, že brýle jsou plně přizpůsobené nositeli a reagují na zrakový handicap umělce. Z módních počinů získal prvenství PÁR, nová značka unisexových sneakers páru Dariny Zavadilové a Jana Klosse. Kolekce pohodlných bot v odvážných barevných kombinacích přinesla svěží rozruch na naši módní scénu.

Nastassia Aleinikava

PÁR Prague

Napříč obory se každý rok volí také cena za nejzdařilejší instalaci a to jak z vystavujících designérů a studií, tak výrobců a prodejců. Kdo si s prezentací na festivalu nejvíce pohrál letos? Za designéry zvítězil etablovaný šperkař Zdeněk Vacek, který v Uměleckoprůmyslovém museu představuje techniku pukování přímo na vystavených špercích i v rámci videoinstalace. A za výrobce a prodejce zaujala nejvíce instalace QUBUS Design Studia s kachlíkovou abecedou a novými produkty. 

Zdeněk Vacek

QUBUS Design Studio

Ze škol zvítězil Ateliér keramiky FDU Ladislava Sutnara v Plzni a cenu za mimořádný počin získala výstava Brejle a Okuliare, Design brýlí v Československu kurátora Ondřeje Viceny. 

Brejle a Okuliare, Design brýlí v Československu kurátora Ondřeje Viceny

První cena za udržitelný design

Zcela poprvé Designblok předal ocenění za udržitelný design! Cena je výsledkem spolupráce se společností Veolia, která je letošním novým partnerem Designérie. Speciálně pro tuto kategorii vznikla samostatná porota a ve dvoukolovém hlasování zvolila projekt Balance is Motion, za nímž stojí čtyřčlenný tým včetně designérů Filipa Mirbauera a Marii Niny Václavkové. Jejich instalace na Designbloku nepředstavila nový produkt, ale vede k zamyšlení nad tzv. trendy udržitelného designu. Projekt se zaměřuje na materiálové poradenství, pracuje s metodou Life Cycle Assessment, která pomáháměřit potenciální zlepšení v environmentální stopě produktu a věnují se také produktovému designu. 

Instalace Balance is Motion Filipa Mirbauera a Marie Niny Václavkové

Mám velkou radost, že zvítězily projekty s velkým přesahem. Myslitelé – konceptuální projekt, který představuje skutečné české hvězdy, intelektuály, kterým není lhostejný osud naší země, nebo propracovaný enviromentální projekt Filipa Mirbauera a Marie Niny Václavkové Balance in Motion. Stejně tak mě potěšila nominace spolku Bieno, které pracuje na zkrášlení pražských vnitrobloků. Ale samozřejmě Designblok je svátkem designu, a tak Zdeněk Vacek, Nastassia Aleinikava a další hvězdy oprávněně získali cenu za své projekty. I oni zvolili konceptuální přístup. Letošní Designblok je tak pro mě důkazem, že design může výrazně přispívat k řešení problémů současné civilizace a zároveň plnit svou estetickou funkci,“ dodává ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Ceny byly předány v sobotu 9. října při slavnostním vyhlášení v kostele Sacre Coeur.

O vítězích letošních Cen Designbloku rozhodla sedmičlenná porota:

David Kalista, šéfredaktor magazínu H.O.M.i.E.; Ondřej Lipár, editor VOGUE CS; Jiří Macek, kreativní ředitel Designbloku; Valentina Nízká, šéfredaktorka ELLE; Veronika Pařízková, šéfredaktorka czechdesign.cz; Eva Slunečková, vedoucí vydání ELLE Decoration; Adam Štěch, kurátor a teoretik designu 

Porota Ceny Veolia za udržitelný design: 

Eva Kučerová, ředitelka marketingu a komunikace pro střední a východní Evropu skupiny Veolia; Tereza Kučerová, redaktorka Proč ne?!; Tereza Urban, czechdesign.cz 

Designblok ocenil také mladé diplomanty – soutěž Diploma Selection má vítěze za produktový a módní design

Nejlepší projekty zvolila odborná porota složená z kurátorů, galeristů a redaktorů přímo na Designbloku. Vítězem produktové části se stal Dávid Valovič. Mezi módními kolekcemi nejvíce zaujala Natalie Nepovim. Finalisté v kategoriích produktový a módní design vzešli ze 143 přihlášek z 38 škol a 16 zemí včetně řady diplomantů z českých univerzit. 

Diploma Selection, kmenová soutěž Designbloku pořádaná ve spolupráci s EUNIC Cluster ČR, už po sedmé vyhlašuje vítěze z řad diplomantů mezinárodních univerzit. V kategorii produktový design získal prvenství Dávid Valovič, absolvent pražské UMPRUM, s projektem What are you standing on? / Na čem stojíš? Projekt byl věnován zkoumání geologických přeměn krajiny Valovičova rodného Hrádku na Slovensku a v okolí obce Vižina ve Středočeském kraji. Výsledkem je třímetrový monument ve tvaru sloupu, který je složený z deseti prstenců. Inspirací byly geologické vrty, zhotovené z jílů pomocí dusání do formy. Sloup je pomníkem již téměř vytěženým jílům ve Vižině.

What are you standing on? / Na čem stojíš?, Dávid Valovič

David Valovič stvořil manifesto geologické struktury země, na které stojíme, ctící materiál starý stovky tisíc let. Jednoduchá forma vytvořená z dávek jílu v různých barvách s elementem skla “krvácejícím” ven. Přes svou drsnost jde o silný a současně dojemný objekt, který nám připomíná základní prvky, které by mělo lidstvo respektovat,“ popisuje za porotu Tulga Beyerle, ředitelka, Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg. Na druhém místě se umístil Filip Krampla (CZ) s křeslem LI_CHAIR a třetí získal Alessio Ramundo (IT) s projektem Natura.

Filip Krampla

Alessio Ramundo

Vítěze z oboru módní design zvolila porota po přehlídkách v kostele Sacre Coeur – nejvíce bodovala Natalie Nepovim s projektem Exuviae. Kolekce rozvíjí komplexnější pohled na náš vztah mezi tělem oděným a přirozeným. Balancuje na hranici spekulativního designu, analyzuje situace svlékání či převlékání a klade si otázky, co se děje, když si oblečení svlékáme a těchto jednotlivých vrstev se postupně zbavujeme. Druhé místo získala Nikola Fedak (PL). A třetí patří Agátě Seehákové (CZ).

Natalie Nepovim

V první řadě chci za celou porotu říct, že je velké štěstí se po dvou letech opět setkat a díky Designbloku být svědkem evropských kolekcí, jež reprezentují nejen pohled na současný stav a budoucnost módního průmyslu, ale i celkovou náladu vládnoucí společností. Jako porota si obzvlášť ceníme schopnosti diplomantů najít své vlastní téma, balancovat na hranici nositelné módy a konceptuálního umění, a přitom zůstat věrný vlastnímu rukopisu,“ shrnuje za porotu módního designu Patrik Florián, novinář a stylista magazínu Dolce Vita. 

Nikola Fedak

Agáta Seeháková

Vítězové získávají 1000 EUR a možnost samostatné prezentace na příštím ročníku festivalu.

Vítěze z řad diplomantů zvolil také partner Diploma Selection, společnost Levi’s. Volba padla na Filipa Kramplu za křeslo LI_CHAIR a z finalistů módní sekce nejvíce zaujala svojí tvorbou Natalie Dufková s kolekcí HER. Oba získávají od společnosti Levi’s cenu 1000 EUR a možnost spolupráce na návrhu kapsulové kolekce a návrhu designu obchodu k této kolekci. 

Poroty soutěže Diploma Selection 2021

Produktový design: Tulga Beyerle, ředitelka, Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg (D); Giulio Cappellini, umělecký ředitel, Cappellini (IT); Stephan Hamel, konzultant v oblasti designu (IT); Agnieszka Jacobson, umělecká ředitelka, School of Form, Poznaň (PL); Lina Kanafani, kurátorka a galeristka, MINT shop, Londýn (GB); François Leblanc, konzultant v oblasti designu (F); Alice Stori Liechtenstein, kurátorka a zakladatelka Schloss Hollenegg for Design (IT, AT); Gilles Massé, Wallpaper Store, Miláno (IT); Rossana Orlandi, galeristka, Spazio Rossana Orlandi, Miláno (IT); Annalisa Rosso, spoluzakladatelka Mr. Lawrence studio a ředitelka digitálních projektů Salone del Mobile (IT); Adam Štěch, kurátor a teoretik designu, Okolo (CZ)

Módní design: Patrik Florián, novinář a stylista, magazín Dolce Vita (CZ); Danica Kovářová, kurátorka (CZ); Jan Králíček, kreativní ředitel, Vogue (CZ); Anna Nosková, redaktorka, magazín Forbes (CZ); Veronika Ruppert, novinářka, redaktorka a dramaturgyně, Český rozhlas, Radio Wave (CZ); Noémie Schwaller, módní redaktorka textilrevue (CH)

Třiadvacátý Designblok končí v neděli 10. října ve 21 hodin. Virtuální podoba letošního ročníku bude k vidění na www.designblok.cz do konce října 2021. 

Sdílejte na
Related posts