20 11 2024 Design

Mezinárodní skupinová výstava Totožnost zahajuje v Domě umění Ústí nad Labem sérii výstavních projektů, které se v letech 2024–2027 zaměří na témata odrážející specifika strukturálně narušeného Ústeckého kraje. Jedná se o problematiky formování identity v kontextu historického i aktuálního vývoje s důrazem položeným na budování kritické a otevřené komunity; komunitní spolupráce a alternativního vzdělávání jako nástrojů vzdorujících sociálnímu vyloučení; rozvoje krajiny v souvislosti s místními postindustriálními i globálními environmentálními procesy a navazování na tradici lokálních řemesel i hledání nových technologických perspektiv jako prostředků pro posilování trvale udržitelného rozvoje. Výstava potrvá od 4. 12. 2024 do 8. 3. 2025.

Ústí nad Labem Totožnost

Vnímání identity vychází z historické a socio-kulturní zakořeněnosti, která se prosazuje jak v rodinném prostředí, tak v konkrétní komunitě a v daném místě. Ústecký region dlouhodobě budovanou kolektivní totožnost pozbyl, a to pod vlivem vnějších okolností a dějinných procesů. Vedle proměny skladby místní populace v důsledků válečných a poválečných masových deportací se hlavním aspektem této ztráty stala industriální exploatace a s ní spojená likvidace historických sídel a kulturní krajiny.

Současní obyvatelé reprezentující třetí generaci usazenou zde po dosídlení si narušení místní totožnosti uvědomují a hledají cesty, jak ho smysluplně překlenout a formovat lokální spojení vhodná pro posilování identitární autonomie. Činí tak v situaci, kdy se v globálním měřítku prosazují typologicky alternativní vymezení identity – a to především v souvislosti s genderovými či environmentálními aspekty, politickými či ideologickými preferencemi a rovněž ve vztahu k virtuální (sebe)projekci a (sebe)reprezentaci v online prostředí. Nově vytvářená socio-kulturní identita místa a jeho obyvatel se tak rozšiřuje pod vlivem sociálních sítí, online platforem či virtuálních projekcí.

Výstava Totožnost akcentuje témata identity vycházející z individuálních uměleckých i společenských zájmů autorek a autorů, ale zároveň kontextualizuje přístupy k této problematice odehrávající se v odlišných, ale přesto v mnohém se prolínajících reáliích globálního světa.

Vystavující: Barbara Holub (A), Pavlína Fichta Čierna (SLK), Valérie Leray (F/DE), Darja Lukjanenko (UA/CZ), Silvie Milková, RAFANI, Zdeněk Svejkovský, Michaela Thelenová, Slaven Tolj (CRO), Franziska Windolf (DE)

 

Kurátor: Michal Koleček

 

Grafický design: Přemysl Zajíček

 

Foto: Darja Lukjanenko

Sdílejte na
Related posts