Studenti a kolektiv Ateliéru skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze ve spolupráci s Galerií Glassimo představují originální koncept výstavy This is us! Výstava nechává veřejnost nahlédnout do tvorby současných studujících, která zůstává povětšinou ukryta v prostorách školy, případně v dílnách autorů. Kurátorky přibližují uměleckou činnost posluchačů přední české umělecké vysoké školy jinak, než doposud nabízely oficiální ateliérové výstavy.

Dominika Petrtýlová

Vybraný soubor děl nabízí nahlédnutí za zdi Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, kde nadějní mladí umělci tvoří díla, která širšímu publiku zůstávají skryta. Expozice představuje nejen klasické výrobky ze skla, ale i originální přístupy k tvorbě zahrnující fotografie nebo malby. „Cílem výstavy je ukázat, čím se zabýváme i mimo zpracovávání školních témat. Chceme veřejnosti přiblížit díla, která jsou individuálně pojatá a vyjadřují tvorbu jednotlivých autorů. Všechny vystavující spojuje místo, kde se společně setkáváme, Ateliér skla na UMPRUM.” Přiblížila autorský záměr jedna z kurátorek Anna Martinková.

Post-Party Pillar

Z vystavených prací můžeme přiblížit objekt Trauma autora z diplomového ročníku Philipa Franka. V práci se zabývá svým pocitem bezmoci v souvislosti s klimatickou krizí. Cílem projektu, je využít design a umění ke zkoumání fyzických příznaků traumatu a deprese. Poskytuje tak způsob, jak se s těmito poruchami vyrovnat.

Philip Frank

Dalším vystavujícím je Tomáš Kučera, který se mimo ateliérovou tvorbu věnuje navrhování skleněných produktů společně s designérkou Klárou Janypkovou pod značkou Monotropa. Na výstavě představí mimo jiné ručně foukaný konferenční stolek Torso oslavující fenomén lidského těla.

Monotropa

Netradiční přístup v práci využívá například Karolína Vorlíková svým hravým objektem Post-party pillar. Post-party pillar pracuje se spojováním střepů porcelánových váz za pomoci lepidla evokujícího žvýkačky. Myšlenka práce vychází z příběhu náhle přerušených radovánek v jedné domácnosti. Propojuje historii předmětu a vzpomínky na něj se současností.

Karolína Vorlíková

Projekt This is us! nabízí jedinečnou příležitost seznámit se se současnými trendy v umění a sklářské tvorbě pohledem mladé generace. Jak popisuje studentka a spoluorganizátorka Kamila Dvořáková: „Chtěly jsme dát našim kolegům možnost prezentovat to, co je naplňuje, dělá jim radost, na co jsou pyšní ze své tvorby. A představit je tak mimo budovy naší školy, ne v první řadě jako studenty, ale hlavně jako samostatné autory. Jsme vděčné, že jsme v tomto projektu dostaly podporu jak od vedení ateliéru, tak od vedení školy.” 

INVADEISTA

Mladí sklářští umělci z Ateliéru skla UMPRUM však nezůstali jen v roli vystavujících, ale podíleli se také na organizaci a přípravě celé akce. Kurátorsky a organizačně ji zajistily Kamila Dvořáková a Anna Martinková. Vizuální identitu zpracovala Emma Balcarová, o fotodokumentaci se postaral Vilém Smejkal a kurátorsky a produkčně ji zajistily Kamila Dvořáková a Anna Martinková. Vše probíhalo ve spolupráci s majitelkou Galerie Glassimo Katarínou Zemanovou. 

Více info na umprum.cz.

Sdílejte na
Related posts